Araştırma: Sokağa çıkma yasakları çocukların zihin sağlığı üzerinde ağır sonuçlar doğurabilir

Türkiye’de ve dünyada koronavirüs vakalarının önlenemez şekilde artması, toplumların panik ve kaygı duygusunu arttırırken, virüsün psikolojik etkilerinden en çok etkilenen çocuklar oldu. Bilim insanları, sokağa çıkma yasakları ve sosyal izolasyon nedeniyle yalnız kalan çocuk ve ergenlerin bunun etkilerini yıllarca üzerinden atamayacağını düşünüyor.

Birleşmiş Milletler’e bağlı Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Covid-19 olarak isimlendirdiği ve pandamı ilan ettiği virüs salgını oldukça hızlı bir şekilde tüm dünyayı etkisi altına aldı. Bu süreçte milyonlarca insan, sokağa çıkma yasakları ve gönüllü karantina uygulamaları nedeniyle sosyal yaşamından izole oldu.

Yediden yetmişe herkesi etkileyen bu süreç, toplumlarda kaygı ve panik duygusunu arttırırken, virüsün psikolojik etkilerinden en çok etkilenenler yine çocuklar oldu. Bilim insanlarına göre sokağa çıkma yasakları ve sosyal izolasyona maruz kalmak çocukların zihin sağlığını etkileyebilecek nitelikte.

Ancak en dikkat edilmesi gereken husus bu yalnızlığa maruz kalan çocukların bunun etkilerini yıllarca üzerinden atamayacağını yönünde.

KORONAVİRÜSÜN ETKİSİNİ 10 YIL SONRA ORTAYA ÇIKACAK

Bu kapsamda Pazartesi günü Amerikan Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Akademisi Dergisi'nde (JAACAP) yayımlanan bir çalışmaya göre kendini yalnız hisseden çocuk ve gençlerin gelecekte depresyon riski ile karşılaşma ihtimali üç kat artabiliyor. Uzmanlar, salgın döneminde yalnızlıktan etkilenen çocukların bunun etkisini en az 9 yıl boyunca yaşayabileceğini düşünüyor.

Daha önce yürütülmüş 60 farklı çalışmanın incelendiği araştırmada bilim insanları, yalnızlığın daha uzun sürdükçe çocuk üzerindeki etkisinin de artacağını belirtiyor. Ayrıca araştırmacılar, hükümetlerin Covid-19 önlemleri konusundaki adımlarını bu bağlamda değerlendirerek atmaları uyarısını yapıyor.

Çalışmayı yürüten Bath Üniversitesi eğitim görevlisi Dr. Maria Loades, "Analizlerimizde, gençler için yalnızlık ile depresyon arasında sıkı bağların olduğunu gördük. Yalnızlığın etkileri hem kısa vadede hem de uzun vadede kendini gösteriyor. Bu etkinin bazı durumlarda geç sonuçlar doğurduğunu biliyoruz. Yani Covid-19 krizinin çocuklardaki zihin sağlığına olan etkisini anlamamız 10 yıla kadar sürebilir" dedi.

BİLİM İNSANLARINDAN HÜKÜMETLERE ÖNERİ

Bu kapsamda araştırmacılar, İngiliz Eğitim Bakanına açık mektup yazarak çocukların sağlığının korunabilmesi için önerilerde bile bulundu. Bilim insanlarının önerileri şöyle:

Sokağa çıkma kısıtlamaları, çocukların okulda ve okul dışında akranlarıyla oynayabilmelerine imkan ve zaman kılacak şekilde hafifletilmeli. Bu durum sosyal mesafe uygulamaları devam etse de mümkün olmalı,

Okullara gerekli kaynaklar sunulmalı ve geçiş sürecinde çocukların duygusal sağlığına yönelik yapılması gerekenler hakkında açık yönlendirmeler verilmeli.

Bu süreçte akademik ilerlemeden ziyade oyunlara daha fazla öncelik verilmeli,

Akranları ile oyun oynayarak iletişime geçmenin sosyal ve duygusal faydaları, çocuklara açık bir şekilde anlatılmalı, objektif riskler hakkında onlara yönlendirme yapılmalı.