Araştırma: Covid-19 Tip 1 diyabette daha riskli

Dünya Sağlık Örgütü’nün Covid-19 olarak isimlendirdiği ve pandemi ilan ettiği virüs salgını dünyanın en önemli gündemi olmayı sürdürürken hastalığın farklı gruplar üzerindeki etkileri hakkında bilinenler de her geçen gün artıyor. İngiliz Ulusal Sağlık Sistemi’nin yaptığı son araştırma, tip 1 diyabetlilerin tip 2 diyabetlilere oranla koronavirüsten ölme risklerinin daha fazla olduğunu ortaya çıkardı.

İngiliz Ulusal Sağlık Sistemi’nin (NHS) yapmış olduğu bir araştırma, pankreasın hasar görmesi sonucunda insülin tedavisi kullanan tip 1 ve genetik faktörlerin oluşturduğu insülin direnciyle birlikte fazla kilo gibi yan sorunlarla karşılaşan tip 2 diyabetlilerin koronavirüsten etkilenme oranlarının farklı olduğunu ortaya koydu.

Diyabeti olan koronavirüs hastaları üzerinde yapılan araştırmalara göre, tip 1 diyabetlilerin koronavirüsten ölme ihtimalleri diyabeti olmayan insanlara göre üç buçuk kat daha fazlayken, tip 2 diyabetlilerin korona virüsten ölme ihtimalleri diyabeti olmayan insanlara oranla iki kat daha fazla.

NHS’ye göre, İngiltere’de koronavirüs yüzünden ölen vatandaşların üçte birini tip 1 ve tip 2 diyabetliler oluşturuyor. Her 10 diyabetliden dokuzu tip 2 diyabet hastası ve birçoğu obezite ile karşı karşıya.

40 YAŞ ÜZERİ İÇİN RİSK DAHA FAZLA

Aynı araştırmalara göre, her iki diyabet tipi için de koronavirüsten etkilenme konusundaki belirleyici faktör yaş. Elde edilen bulgular, 40 yaşın altındaki bireylerin 40 yaş üstü olanlara ve özellikle yaşlılara göre çok daha düşük bir risk taşıdıklarını ortaya koyuyor.

Genellikle çocukluk dönemlerinde tanısı konan tip 1 diyabetlilerin, tip 2 diyabetlilere oranla daha genç yaş grupları içerisinde olduğu belirtiliyor. NHS tarafından yapılan çalışma, ayrıca, salgının erken evrelerinde diyabetli insanlar için genel ölüm oranının iki katına çıktığını belirtiyor.

Salgının başında, hem tip 1 hem de tip 2 diyabeti olan koronavirüs hastaları arasında erkekler, etnik gruplar ve yoksul bölgelerde yaşayan insanlar daha yüksek bir risk altındaydı. Bunun yanında böbrek hastalığı, kalp yetmezliği ve inme gibi ek sağlık sorunları yaşayan diyabetlilerin de daha yüksek risk bir risk taşıdıkları belirtiliyor.

YÜKSEK KAN ŞEKERİ SEVİYELERİ VE OBEZİTE RİSKİ ARTTIRIYOR

NHS’nin diyabet ve obezite klinik direktörü ve aynı zamanda araştırmanın baş yazarı olan Profesör Jonathan Valabhji “Bu araştırma, hem diyabetlilerin koronavirüse karşı risk grubunda olduklarını hem de her iki diyabet tipinin de farklı risk oranlarına sahip olduklarını gösteriyor. Başka önemli bir bulgu ise yüksek kan şekeri seviyelerinin ve obezitenin her iki diyabet tipi için de koronavirüsten ölüm riskini artırması” diye konuştu.