İsrail ve BAE ittifakının kanıtı: NSO GROUP

Teknoloji dünyasında casusluk savaşları kızışıyor. Kasım ayında Suudi Arabistan adına casusluk yaptığı gerekçesiyle iki Twitter çalışanının tutuklanmasının ardından Cemal Kaşıkçı’nın ölümüne sebep olduğu iddia edilen NSO Group’tan Birleşik Arap Emirliği Libya meselesinden dolayı casus yazılım satın aldı. Detaylar haberimizde…

Libya meselesi dolayısıyla Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında baş gösteren gerginlik devam ediyor. Türkiye BAE’yi Libya ve Suriye’deki Türkiye karşıtı teröristleri desteklemekle suçlarken, BAE de Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar üzerinden Türkiye’yi Arap ülkelerinin içişlerine karışmakla itham ediyor. 

110

Karşılıklı söz düelloları devam ederken Türkiye son olarak BAE’nin İsrail ile yakınlaşmasına tepki gösterdi. İsrail ile yapılan normalleşme anlaşmasına Dışişleri Bakanlığı’ndan sert tepki geldi: “Filistin davasına ihanet eden BAE’nin riyakar davranışını bölge halklarının vicdanı asla affetmeyecektir.” Dedi.

210

İSRAİL’Lİ GAZETEDE İDDİALARI DOĞRULUYOR!

İsrail ve BAE arasındaki ittifaka ilişkin yeni bir haber de Haaretz gazetesinde yayınlandı. Habere göre İsrailli casus yazılım firması NSO’nun Birleşik Arap Emirlikleri ve diğer körfez ülkeleri ile anlaşmalar yaptığı ortaya çıktı. Şirket her ne kadar aksini iddia etse de diktatörlükle yönetilen ülkelerde muhalifleri izleme aracı olma potansiyeli bulunan yazılımları üzerinde kontrol sahibi olmadığı konuşuluyor.

Şirketin, yazılımlarını rejim karşıtı aktivistlerin izlendiği ülkelere satmasının yolunu İsrail hükümetinin açtığı biliniyor. NSO’yu Körfez ülkeleri ile bir araya doğrudan İsrail hükümeti getiriyor hatta Arap ülkelerindeki istihbarat yetkilileri ile NSO yöneticilerinin toplantılarında bizzat yer aldığı belirtiliyor. Şirket sadece devlet yetkilileri ile iş yapıyor ancak devletin diktatörlükle mi demokrasiyle mi yönetildiğine dikkat etmiyor. Bazı toplantılar İsrail’de gerçekleştiriliyor. 

410