Arap Doğalgaz Boru Hattı için imzalar atıldı

Lübnan, Suriye ve Mısır arasında “Arap Doğalgaz Boru Hattı” anlaşması imzalandı.

Lübnan Enerji Bakanı Velid Feyyad, Suriye’nin Beyrut Büyükelçisi Yardımcısı Ali Abdülkerim Ali ve Mısır’ın Beyrut Büyükelçisi Yasr Allavi, Lübnan Enerji Bakanlığı’nda bir araya geldi.

Üç ülkenin yetkilileri, “Arap Doğalgaz Boru Hattı”nın yeniden faaliyete geçirilmesi için anlaşma imzaladı. Böylelikle Mısır, Suriye üzerinden Lübnan’a yılda 650 milyon metreküp doğalgaz akışı sağlayacak. Ayrıca Lübnan’ın kuzeyindeki Deir Ammar elektrik santraline bağlanan gaz boruları ile şebekeye yaklaşık 450 megavat (günlük 4 saat) daha elektrik verilecek.

Anlaşmanın uygulanabilmesi için finansör olan Dünya Bankası’nın ve Suriye’deki Esed rejimine uyguladığı yaptırımları kapsayan Sezar Yasası dolayısıyla ABD’nin onayı gerekiyor. Lübnanlı Bakan Feyyad, anlaşmanın taraflarından Mısır’ın Sezar Yasası’ndan muaf tutulması talebine değindi. ABD’den Mısır’ın muafiyetini beklediğini belirten Feyyad, Washington yönetimine anlaşmanın uygulanabilmesi için destek vermesi çağrısında bulundu.

Lübnan’da 2019’dan bu yana yaşanan ekonomik kriz nedeniyle vatandaşlara yalnızca günde 4 saat elektrik verilebiliyor. Daha fazla elektrik kullanmak isteyen Lübnanlılar pahalı özel jeneratörleri kullanmak zorunda kalıyor.