Yemen’deki Husiler'den Aramco tesislerine füzeli saldırı

Yemenli Husiler ile Suudi Arabistan arasında uzun yıllardır süren savaşta, Husiler bir kez daha dünyanın en değerli petrol ve doğalgaz şirketi Saudi Aramco tesislerine saldırı düzenledi. Husiler dünyanın en büyük limanlarından biri olan Ras Tanura Limanı’nı da hedef aldı. Peki bu saldırılara Suudi Arabistan nasıl tepki gösterdi? Husiler ile Suudi Arabistan arasındaki savaşta son durum ne? Biden’in Yemen hakkında görüşleri neler?

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’nın haberine göre ülkenin doğu kesiminde kalan Ras Tanura bölgesine insansız hava aracı (İHA) ile saldırı gerçekleştirildi. Enerji Bakanlığı yetkililerine dayandırılan haberde, yapılan saldırılar sonrasında şans eseri herhangi bir can ve mal kaybı yaşanmadığı ifade edildi. Dünyanın en büyük petrol limanlarından biri olan Ras Tanura Limanı’nın hedef alındığı belirtilen haberde; Saudi Aramco’nun Zahran kentinde bulunan tesislerine balistik füzeyle saldırı gerçekleştirildiği belirtildi. Balistik füzeye ait şarapnellerin, Aramco tesislerinde çalışan yüzlerce görevli ve ailelerinin konaklamakta olduğu yerleşim yerlerine düştüğü ifade edildi.

Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Turki el-Maliki, Husiler tarafından gerçekleştirilen Aramco tesislerine yönelik saldırıların başarısız sonuçlandığını ifade etti. Sözcü Maliki, bu saldırılar ile sadece Suudi Arabistan’ın değil, küresel anlamda tüm ticaret ve petrol sevkiyatlarının hedef alındığını belirtti.

Husiler’in askeri sözcüsü Yahya es-Seri, yaptığı açıklama ile Suudi Arabistan topraklarının iç bölgelerinde yer alan hassas mevzilere yönelik kapsamlı bir operasyon düzenlediklerini iddia etmişti. Yahya es-Seri, Asir ve Cazan kentlerinde bulunan askeri hedeflerin tam isabetle vurulduğunu ifade ederken, Ras Tanura Limanı’nda yer alan hedeflere de saldırı gerçekleştirdiklerini açıklamıştı.

ARAMCO ŞİRKETİNİN SUUDİ ARABİSTAN VE DÜNYA İÇİN ÖNEMİ

Kral Abdulaziz İbn-i el-Suud ve ABD Başkanı Franklin Roosevelt tarafından ortak olarak kurulan Suudi Aramco, Suudi Arabistan’ın milli petrol ve doğalgaz şirketidir. Resmi adı Saudi Arabian Oll Company olan şirketin değerinin, 1.25 trilyon ile 10 trilyon arasında olduğu tahmin ediliyor.

2015’de yayımlanan Forbes raporuna göre, Saudi Aramco dünyanın en büyük ve en değerli petrol ve doğalgaz şirketi. Şirketin 260 milyardan fazla varil ham petrol rezervleri var. Dünyada en büyük günlük üretim seviyesine sahip olan Aramco, ülkedeki tüm enerji kaynaklarını yönetiyor. Ayrıca dünyanın en büyük kıyı petrol sahası Gavar ve en büyük açık deniz petrol sahası olan Sefaniye sahaları Suudi Aramco tarafından işletilmekte. Husiler tarafından şirketin tesislerine gerçekleştirilen saldırılar, bölgesel ve küresel olarak birçok durumu etkilemekte.

 

YEMENLİ HUSİLER VE SUUDİ ARABİSTAN SAVAŞINDA SON DURUM

2015 yılında başlayan Yemenli Husiler ile Suudi Arabistan arasındaki savaş devam ediyor. İran tarafından desteklenen Husiler, 6 yıldır devam eden savaşta Suudi Arabistan topraklarına ve petrol tesislerine birçok saldırı gerçekleştirdi. Bu saldırıların bir kısmı Suudi Arabistan savunma sistemleri tarafından engellendi. Bazı saldırılar ise hedeflerini tutturdu ve Suudi Arabistan tesislerine büyük zarar verdi. Saldırılar Suudi Arabistan ekonomisini olumsuz olarak etkiledi. Suudi Arabistan ise İran destekli Husiler ile birlikte birçok defa sivil yerleşim yerlerini de hedef aldı. Havaalanları, pazar alanları, hastaneler, sivil yerleşim yerleri hedef alınarak Yemen’de ciddi bir insanlık krizi başlamış oldu. Yemen halkı, Suudi Arabistan ve BAE gibi ülkelerin saldırıları sonucu açlık, yoksulluk, kolera hastalığı gibi sorunlar ile karşı karşıya kaldı. Ülke halkı son yıllarda özellikle eğitim ve sağlık hizmeti almakta büyük zorluklar çekti.

Birleşmiş Milletler’in geçtiğimiz aylarda yayımladığı bir raporda, Yemen’deki savaş sonucu 112 bin kişinin öldüğü ve bunların yaklaşık 12 binini sivillerin oluşturduğu açıklandı. Raporda, yaşanan çatışmalar sonucu 933’ü kadın, 2 bin 138’i çocuk olmak üzere toplam 7 bin 825 sivilin hayatını kaybetmesi ve 12 bin 416 sivilin de yaralanmasının belgelendiği açıklandı.

JOE BİDEN’İN AÇIKLAMASININ ARDINDAN YEMEN'İ NELER BEKLİYOR?

ABD’nin önceki başkanı Donald Trump, Yemen’deki Husiler’i terör örgütü olarak tanımış ve Suudi Arabistan’a siyasi ve askeri olarak destek vermişti. Trump’ın ardından başkanlık koltuğuna oturan Joe Biden ise Yemen hakkında göreve gelir gelmez beklenmedik bir açıklamada bulundu. Geçtiğimiz haftalarda ABD’nin dünya siyasetindeki yeni politikalarına değinen Biden, Yemen konusunda, “Bu savaş artık bitmeli. Bu konudaki vaadimizi yerine getirebilmek için Yemen’deki savaşta operasyonlara (Suudi Arabistan'a) sağlanan tüm Amerikan desteğini, ilgili silah satışları da dahil olmak üzere sonlandırıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Tim Lenderking’i Yemen Özel Temsilcisi olarak atayan Biden, ülkeye öncelik verdiklerini belirtti. Ayrıca Biden, Yemen ile ilgili durumları daha yakından takip edeceklerini dile getirdi. Biden tarafından yapılan Yemen açıklamaları, birtakım çevreler tarafından İran ile nükleer anlaşmaya geri dönmek için atılan bir adım olarak değerlendirildi. Eski ABD başkanı Barack Obama zamanında yapılan ve İran ile imzalanan anlaşmada Joe Biden Başkan Yardımcılığı görevini üstleniyordu. Bu hususta yapılan değerlendirmeler, Trump döneminde yürürlükten kaldırılan anlaşmaya Joe Biden’ın geri dönmek istediği yönünde. Joe Biden’ın bu açıklamalarla Yemen’deki insani krize artık son vermek istediği belirtiliyor.

Yemen savaşının Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkeler açısından oldukça maliyetli olduğu biliniyor. Birleşik Arap Emirlikleri bu maliyetler sebebiyle Yemen’deki askeri varlığını azaltmıştı. Suudi Arabistan’ın da savaşın maliyeti ve ABD Başkanı’nın açıklamaları sonrası bazı adımlar atması bekleniyor.