Aramco saldırısında gözden kaçan detay

Tüm Dünya Yemendeki İran destekli grup olan husilerin Suudi Arabistan’ın Milli Petrol Şirketi Aramco’ya yapılan saldırıyı konuşur ve kınarken, saldırının petrol fiyatlarını etkilemesi de dikkat çekti. Bu saldırı, Yemen savaşını Suudi Arabistan savaşına döndürdü. Fars- Arap savaşı olarak nitelendirilen bu saldırı, bölgesel depremin en güçlü işaretini oluşturdu.

Abd başkanı Donald Trump ise saldırıdan üstü kapalı bir şekilde İran’ı sorumlu tuttu ve saldırıda kullanılan silahlı drone’unda İran yapımı olan Qasif-1 adlı drone olduğunu ve 10 adet drone ile saldırıyı yaptıklarını, husiler saldırıyı üstlendiklerinden sonra belirtti.

Koalisyon sözcüsü Turki el-Maliki, Suudi Arabistan'ın Al Arabia televizyonunun canlı yayınladığı basın toplantısında, "Soruşturmadan elde edilen ilk bilgiler, Bekik ve Haris'e (Suudi Aramco'ya ait tesislerin bulunduğu yerler) düzenlenen saldırılarda kullanılan silahların İran'a ait olduğuna, saldırıların Yemen topraklarının dışından yapıldığına işaret ediyor." dedi.

Maliki, saldırının nereden gerçekleştirildiğinin öğrenilmesi için soruşturmanın devam ettiğini belirtti. Öte yandan, Suudi Arabistan Şura Meclisi, dost ve kardeş ülkelerden, Suudi Aramco saldırılarının arkasında yer alan örgütlerin, ülkelerin ve destekçilerinin yargılanması için ortak çaba harcamalarını istedi.

Trump üstü kapalı suçladı

ABD Başkanı Donald Trump, Suudi Arabistan'ın milli petrol şirketi Suudi Aramco'ya ait tesislere düzenlenen saldırıya ilişkin İran'ı hedef alarak bu ülkeyi üstü kapalı suçladı. Abd Başkanı Trump, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, İran'ın Aramco saldırısında herhangi bir rolü olmadığını savunmasına tepki gösterdi.

İran'ın ABD'ye ait bir İHA'yı düşürdüğünde de bu İHA'nın kendi hava sahasında olduğunu iddia ettiğini anımsatan Trump, "Bu açıklamaya, bunun çok büyük bir yalan olduğunu bile bile güçlü şekilde sarıldılar. Şimdi de Suudi Arabistan'daki saldırıda kendilerinin bir şey yapmadığını söylüyorlar. Göreceğiz." ifadesini kullandı.

Trump: ''Savaşa hazırız''

Aramco saldırısını yapan Husiler tesise tekrardan saldıracaklarını ve bölgeden yabancılara bölgeyi terkedin çağrısı yaptı. Trump; “Savaşa hazırız. Silahlarımız dolu. Hedefe kilitlendik” derken yine ABD kaynakları saldırının güdümlü füze ile yapıldığını iddia etti. Bu iddia, Husiler’in yanı sıra doğrudan İran’ı ve Irak’taki Haşd-i Şabi örgütünü öne çıkarıyor. Hatta Abd tarafından ''bizde İran’a ait tesisleri vuralım'' sesleri dahi yükseldi. 

İhmal var mı? 

Teknoloji her an çok hızlı gelişiyor. Zehirin panzehiri, virüsün anti virüsü çıktığı gibi insanlı insansız silahların da antilerini teknoloji silahı geliştiricileri sürekli geliştirmekte ve yenilerini keşfetmek için sürekli ar-ge içerisindeler. Birçok alanda kolaylık sağlayan ve faaliyet gösteren insansız araçlar olan drone’lar kargo nakliyattan istihbarat gözetlemeye kadar her alanda kullanılmaktalar bir o kadar kolaylık getirirken beraberinde de tehlike arz etmekte en başta gelen yerler ise Suudi Aramco tesisi gibi kritik altyapı ve üretim arz eden yerler ortam güvenliğini sağlamak ve izlemek için dronelar kullanılırken, yabancı droneları yaklaştırmamak için de kullanılan dronekiller yani drone öldürücü ya da drone savar adı verilen insan faktörünün de dahil olduğu silahlardır. Dronesavar silahları genellikle insansız iha ve drone üreten ülkeler üretmektedir. Bunlar; Abd İsrail Rusya Çin ve Türkiye’nin de içinde olduğu özel ve birkaç kamu kurumu yer almaktadır. 

Eğer bu saldırı olmadan önce tesiste lazer drone savar ya da manuel kullanımlı dronesavar olsaydı çok yüksek ihtimalle saldırı yapılamayacaktı ya da saldırı bu kadar etkili olamayacaktı ve petrol tesisine verdiği zarar daha minimize olacağı kuvvetle muhtemeldi. Çeşitli teknik kabiliyetlere ve değişen etki alanına göre drone indirme gücüne sahip dronesavarların kritik öneme sahip yerlerde konumlandırılmaması hem Dünya çapında yankı bulacak haberler duymamıza sebep hem de tesise maddi manevi zararlar verdiği aşikar bir şekilde görülmektedir.