Arakanlı Müslümanlar sınır dışı ediliyor

Hindistan Yüksek Mahkemesi, Cammu Keşmir’de bulunan 150’den fazla Arakanlı mültecinin ülkelerine geri gönderilmesinin yolunu açtı. Hindistan'ın Cenevre Sözleşmesi'ne taraf olmadığı gerekçesi ile ülkedeki Arakanlılar, yasa dışı göçmen olarak görülüyor.

Hindistan Cammu Keşmir’deki bir geri gönderilme merkezinde tutulan Arakanlılar, yasa dışı olarak gözaltında tutuldukları gerekçesiyle 18 Mart’ta mahkemeye başvurmuştu. Ancak Hindistan Yüksek Mahkeme kararına göre, Hindistan’ın Mültecilerin Hukuki Statüsüne Dair 1951 tarihli Cenevre Sözleşmesi’ne taraf olmadığı belirtildi. Sözleşme kapsamında geri göndermeme ilkesinin yalnızca anlaşmaya taraf devletler için geçerliliği bulunuyor.

Mahkeme, Hindistan’ın "yasa dışı göçmen akını tehlikesi" ile karşı karşıya olduğunu belirterek, 6 Mart’ta gözaltına alınan Arakanlıların serbest bırakılma taleplerini reddetti. Öte yandan, ihtiyati tedbir uygulanmasının da mümkün olmayacağına karar verildi.

GERİ GÖNDERİLİRLERSE NE OLACAK?

1951 tarihli Cenevre Sözleşmesi’ne taraf olmayan Hindistan, 1946 tarihli Yabancılar Yasası kapsamında Arakanlıları “yasa dışı göçmen” olarak tanımlıyor. Bu nedenle, Keşmir’deki bir hapishane geri gönderme merkezine çevrilerek gözaltına alınan 150’den fazla Arakanlı burada gözaltında tutuldu.

Arakanlıların serbest kalmalarına ilişkin yaptıkları başvuruda, Hindistan’ın mültecileri ülkelerine geri göndermesinin mültecileri koruma görevine aykırı olduğunun altı çizilmişti. Arakanlı mültecileri temsil eden Avukat Prashant Bhushan, gözaltındaki Arakanlıların Myanmar’a geri gönderilmeleri halinde yeniden zulüm göreceklerini belirtti.

MYANMAR’DA ETNİK TEMİZLİK

Arakan’da 2012’de Müslümanlar ile Budistler arasında çıkan çatışmalarda çoğu Müslüman binlerce kişi katledilmişti. Ardından 2017’de Myanmar ordusu ve Budist milliyetçiler, Arakanlılara karşı kitlesel eylemler gerçekleştirmeye başladı.   

Birleşmiş Milletler ve uluslararası insan hakları örgütleri, Myanmar’ın Arakan eyaletinde 2012 yılından beri Müslümanlara karşı gösterilen şiddeti “etnik temizlik” ya da “soykırım” olarak tanımlıyor. BM raporlarına göre, 2017’den sonra Arakan’dan kaçıp Bangladeş’e sığınanların sayısı 900 bine ulaştı.