Arakanlı Müslümanlar iki felaket arasında kaldı: Vaka sayısı artarken, şiddetli fırtına kapıya dayandı

Milyonlarca kişinin tahliye edilmesine neden olan fırtınanın Bangladeş ve Hindistan’ı etkilemesi bekleniyor

Myanmar’dan kaçıp Bangladeş’e sığınan yaklaşık bir milyon Arakanlı Müslüman’ın (Rohingya) kaldığı kamplarda koronavirüs (Covid-19) vakalarında artış yaşanırken, ülke bir yandan da şimdiden milyonlarca kişinin tahliye edimesine neden olan şiddetli Amphan Fırtınası’na hazırlanıyor.

Bangladeş’te bugüne kadar Covid-19 nedeniyle 26 bin 738 kişi enfekte oldu, 386 kişi de yaşamını yitirdi.

Radio Canada International’ın (RCI) haberine göre dünyanın en büyük mülteci kampına ev sahipliği yapan Cox’s Bazar şehrinin Teknaf ve Ukhiya mahallelerindeki kamplarda doğrulanan vaka sayısıysa 5’e yükseldi.

Uluslararası Dünya Vizyonu (WVI) kuruluşundan Karen Homer, RCI’ya verdiği röportajda, komşu Myanmar’dan kaçan Rohingyaların şimdilerde büyük bir krizle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Cox’s Bazar’daki mülteci kamplarında 2,5 yıl geçirdikten sonra mart ayı sonunda Kanada’ya dönen Homer, “Kovid-19’la başa çıkmaya ve bu hastalığı kontrol altına amaya çalışırken şimdi bir de süper fırtınamız oldu” dedi.

Kilometre başına 40 bin kişinin düştüğü kamplardaki mülteciler bambu ve brandalarla sarılı kulübelerde yaşam sürmeye çalışıyor. Yaklaşık 10 metrekare genişliğindeki kulübelerin bazılarında 12 kişi birlikte kalıyor.

Homer, “Böyle bir ortamda sosyal mesafe zorluklarının nasıl olacağını bir düşünün” diye konuştu.

Cox’s Bazar’da yakın zamanda incelemelerde bulunmuş Severine Meyer isimli bir diğer Kanadalı yetkiliyse, “Burasının dünyanın en büyük kampları arasında yer almasıyla birlikte içinde yaşayanların endişeleri daha da karmaşık hal aldı. Aşırı kalabalıklar nedeniyle sosyal mesafeye uymak çok güç, hatta suya erişmek çok büyük bir zorluk” ifadelerini kullandı.