Arakan’daki Müslümanlar neden hedefte?

Arakan sorunu, Myanmar ile Myanmar’daki Müslüman azınlık Rohingyalar arasında Arakan eyaletinde yaşanan çatışmalar olarak özetlenebilir.

Dünya gündeminde neredeyse 350 yıldır yer alan Arakan sorununun bugünkü gelişimine detaylı bakabilmek için olayların tarih sahnesine çıktıkları yeri bilmek gerekiyor.

122

Myanmar (eski adıyla Burma), 18. yüzyılda büyük bir din savaşına sahne oldu. Bunun sebebi ticari nedenlerle bölgeye gelen Arap tüccarlardan İslamiyet’in öğrenilmesi ve bu bölgede yaygınlaşmasının ilk tohumlarının atılmasıydı.

222

1430 yılında Müslümanlığa geçtikten sonra Süleyman Şah adını alan bölgesel bir kral, yüzyıl boyunca Bengal Körfezi’nin altında Arakan adı verilen bölgede Müslümanların yoğunlaşmasını sağladı. Süleyman Şah, iktidarlığını kaybettikten sonra 18. yüzyılın başlarına kadar bölgede ağırlıklı olarak etkisini sürdürdü. Bu sürenin sonuna gelindiğinde ise Budizmi yaymaya çalışan rahipler nedeniyle bölgeye bir baskı ortamı hakim oldu. Bu dönemde Budistler tarafından Müslümanlara yönelik saldırılar oldu ve 1780’lerin sonlarına doğru büyük katliamlar gerçekleşmeye başladı. Budistler, Müslümanlara baskı yaparak onları kuzeye doğru sürdü.

Şu anda bile Bangladeş’teki Cox’s Bazar, dünyanın en büyük mülteci kentlerinden sayılıyor. Bangladeş’in de yeterince yardım götüremediği kent, hâlâ yoksulluk içinde yaşıyor.

422