ABD’li teknoloji devi çocuk istismarı ile savaşacak!

ABD'li teknoloji devi Apple, çocuk istismarını tespit etmeye yönelik yeni bir algoritma geliştiriyor. Ancak uzmanlar, yazılımı desteklerken aynı zamanda bu durumun ciddi bir güvenlik açığı meydana getirebileceğinden dolayı endişeli.

Son yıllarda çocuk istismarı vakalarında ciddi bir artışlar yaşanıyor. Bu artıştan rahatsızlık duyan Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli teknoloji devi harekete geçti. 

ÇOCUK İSTİSMARI ALGORİTMASI

Financial Times’in haberine göre Apple, çocuk istismarlarının tespiti için yeni bir algoritma geliştiriyor. iPhone model cep telefonlarına görüntüleri tarayan bir yazılım yüklemeyi planlayan Apple, bu sayede telefonda çocuk istismarına yönelik içerikler olup olmadığını belirleyebilecek. 

YAZILIM GÜVENLİK GÜÇLERİNE HABER VERECEK

Apple'ın "neutralMatch" olarak adlandırdığı sistem, fotoğrafları ABD Ulusal Kayıp ve İstismara Uğramış Çocuklar kurumu ve çeşitli çocuk güvenliği organizasyonlarından alınan veriler ışığında inceleyecek. 

iCloud'a yüklenen her fotoğrafa, şüpheli olup olmadığını belirten bir "güvenlik değeri" verilecek. Sistemin yasa dışı görüntüler tespit etmesi durumunda, güvenlik güçleri ile harekete geçilecek. 

UZMANLAR YAZILIMI DETSEKLERKEN AYNI ZAMANDA ENDİŞELİ 

Ancak bazı teknoloji uzmanları yazılımın katkı verici olabileceği yönünde görüşlerini paylaşırken, bu durumun ciddi bir güvenlik açığını meydana getirebileceğini kaydediyor. 

Otoriter hükümetlerin bu teknolojiyle vatandaşları takip edebileceğini belirtiliyor. 

Cambridge Üniversitesi’nden Güvenlik Mühendisliği Profesörü Ross Anderson, “Kesinlikle dehşet verici bir fikir, çünkü telefonlarımız ve dizüstü bilgisayarlarımızın dağıtılmış toplu bir gözetimine yol açacak" dedi.