Apple hangi iPhone’ları güncellemeyecek?

Amerikalı teknoloji devi 2007 yılında ilk iPhone modelini piyasaya sürdüğünde tüm dengeleri altüst etmişti. Teknolojik gelişmelerin öncüsü olan Apple’ın yetkilileri, son sürümü olan iOS 14’e ilişkin açıklamalarda bulundu. iOS 13 modellerini destekleyecek olan yeni sürümü piyasaya sürmeye hazırlanan Apple, hangi modellerin fişini çekiyor? Apple hangi iPhone’ları güncellemeyecek?

ABD merkezli teknoloji devi Apple’ın dokunmatik ekranan sahip dünyanın ilk akıllı telefonu iPhone’ı piyasaya sürmesinin üzerinden tam 13 yıl geçti. Dokunmatik ekranlı ilk telefonu üreterek piyasanın lideri olan ve pek çok yeniliğe öncülük yapan Apple, ilk iPhone modelini 2007 yılında piyasaya sürmüş ve teknoloji dünyasındaki dengeleri altüst etmişti.

Geçtiğimiz pazartesi günü Kaliforniya Santa Clara’da düzenlenen Worldwide Developers Konferansı’nda son iPhone modelleri için geliştirilen iOS 14 işletim sistemini tanıtan Apple, yeni sürümün belirli modelleri destekleyeceğini belirtti. Firma yetkilileri, geçen senenin aksine iOS 14'ün sadece bir önceki işletim sistemi iOS 13'ü destekleyen iPhone modellerinde kullanılabileceğini duyurdu.

iOS 14 HANGİ İPHONE MODELLERİNE YÜKLENEBİLECEK?

Apple yetkilileri yeni işletim sisteminin IOS 13'ü destekleyen iPhone modellerinde kullanılabileceğini duyurdu. Bu duyuruyla birlikte Apple'ın akıllı telefon piyasasında 2013 ile 2015'teki amiral gemileri olan iPhone 5s ile iPhone 6, 6 Plus modellerinin artık desteklemeyeceği resmiyet kazandı. Peki Apple bugüne kadar hangi modellerini ne kadar süre boyunca toplamda kaç işletim sistemiyle destekledi?

EN FAZLA DESTEKLENENLER iPHONE 5S’TE

2007 yılından bugüne 14 farklı iPhone modeli piyasaya süren Apple, 14 farklı da işletim sistemi sürdü. Piyasaya sürülen ilk iki model olan iPhone ve iPhone 3g sadece 3 işletim sistemiyle desteklenirken, 2013'te Apple Store'larda yerini alan iPhone 5s, iOS 7'den iOS 12'ye toplamda 6 farklı işletim sistemini destekledi ve bu destek toplam 5 sene sürdü.

Yeni gelen iOS 14 sürümü 15 farklı model tarafından desteklenebilecek. Bu kapsamda iPhone 6s ve iPhone SE modelleri ise şimdiye kadar 5 farklı işletim sistemiyle desteklendi. İlerleyen günlerde herhangi bir gelişme yaşanmazsa bu iki modelin iOS 14 ile uyumlu olması bekleniyor.

iOS 14, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone SE, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone X, iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR, iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max ve ikinci jenerasyon iPhone SE gibi 15 farklı modelde kullanılabilecek.