Apple Çinli teknoloji devine veri gönderiyor

Teknoloji devi Apple, söz konusu kullanıcı gizliliği olduğunda, bu konuda ne denli hassas olduğunu her fırsatta dile getirse de ortaya çıkan yeni bilgilere göre Apple, Çin merkezli Tencent şirketine iOS'taki Safari tarayıcısının verilerini gönderdiği bilgisi ortaya çıktı.

Son dönemde Abd ve Çin arasında yaşanan ticari savaş artık herkes tarafından bilinir hale geldi. Bu savaştan en büyük darbeyi Huawei alırken Apple’dan, Hong Kong’da protestocuların kullandığı uygulamayı yasaklamak ve Tayvan bayrağı emojisini kaldırmak gibi Çin’i sevindiren hamleler gelmesi birçok kişiyi şaşırttı. Apple sessiz sedasız politikalarını güncelledi.

ABD’nin Maryland eyaletindeki Johns Hopkins Üniversitesi’nden profesör Matthew Green, Çinli şirketin bu bilgileri kötü amaçlı kullanması halinde Çin hükumetinin muhalifleri tespit etmesini sağlayabileceğini belirtiyor.

Apple'ın tarayıcısı Safari kimlik avı gibi kötü amaçlı uygulamalara karşı savaşmak için güvenlik kontrolleriyle donatılmış durumda. Safari'deki bu özelliğe Fraudulent Website Warning (Sahte/hileli web sitesi uyarısı) adı veriliyor ve tarayıcı bu siteleri Google Güvenli Tarama ile paylaşarak güvenli olup olmadığını belirliyor.

Ancak son zamanlarda , Apple’ın Google’a ek olarak, aynı zamanda sansür ve Pekin hükümeti ile tartışmalı işbirliklerine imza atan Çinli Tencent’e de benzer bilgiler gönderdiği keşfedildi. Tencent'e hangi bilgilerin gönderildiği henüz net olmasa da, Apple gizlilik politikasında, Safari’nin Çin’e göz atma verileri gönderdiğini şu ifadelerle ortaya koyuyor:

 "Bir web sitesini ziyaret etmeden önce, Safari web sitesinin hileli olup olmadığını kontrol etmek için web sitesi adresinden alınan bilgileri Google Güvenli Tarama ve Tencent Güvenli Tarama'ya gönderebilir. Bu güvenli tarama sağlayıcıları IP adresinizi de kaydedebilirler."

 Safari’deki Sahte Web Sitesi Uyarısı özelliği, iOS 13 çalıştıran iPhone ve iPad'deki ayarlardan devre dışı bırakılabiliyor. Bununla birlikte, bu özelliği engellemek, Google’ın güvenlik sistemine de erişiminizi kaybettiğiniz anlamına geliyor ve bunun bir güvenlik zaafiyeti yaratabileceğini de göz ardı etmemelisiniz. Apple, kullanıcılara bildirmeden uygulamaya koyduğu Tencent'le olan bu işbirliği hakkında henüz bir açıklama yapmış değil.

Çözüm ise;

Apple’ın Safari kullanımında verileri paylaştığı Ayarlar > Safari > Gizlilik ve Güvenlik sekmesi altındaki “Safari ve Gizlilik Hakkında” seçeneğine tıkladığınızda açıkça belirtiliyor. Tabi isteyen kullanıcılar Sahte Web Sitesi Uyarısı özelliğini kapatarak bunun önüne geçebilir.