Apartheid sistemi nedir?

İnsan Hakları İzleme Örgütü, İsrail’in Filistinlilere çektirdiği zulüme ilişkin yayınladığı bir raporda, "ırkçı apartheid rejimi" ifadesini kullandı. Rapor'un uluslarası kamuoyunda büyük yankı uyandırmasının ardından ''apartheid'' kelimesinin ne anlama geldiği araştırılmaya başlandı. Herkesin merak ettiği Apartheid sistemi nedir? Apartheid sistemi nasıl ve ne zaman ortaya çıkıt?

İnsan Hakları İzleme Örgütü Human Rights Watch (HRW), İsrail hükümetinin, Filistinlilere karşı "ırkçı apartheid rejimi" uyguladığına ilişkin bir rapor yayımladı. HRW raporda, İsrail'i kendi ülkesinde yaşayan Filistinlilere karşı ırkçı ayrımcılıklarda bulunarak zulmetmekle suçladı.

Ayrıca HRW, İsrail’in Filistinlilere çektirdiği zulümden bahsederken özellikle “apartheid" terimini kullandı.

Peki, İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün raporda kullandığı ‘’apartheid’’ terimi ne anlam ifade ediyor? Apartheid ne demek? 

APARTHEID NEDİR?

Söz konusu raporda yer alan ifadelerin ardından "apartheid" teriminin ne anlama geldiği araştırılmaya başlandı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün rapordunda yer alan Apartheid ifadesi, devlet onaylı ırkçı ayrımcılık anlamına geliyor ve ve insanlığa karşı işlenen bir suç olarak kabul ediliyor.

'Her Tür Irk Ayrımcı Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılmasına İlişkin Uluslararası Sözleşme’sine göre, apartheid "bir ırksal grubun diğer herhangi bir ırksal grup üzerinde hakimiyet kurmak ve sürdürmek ve onları sistematik olarak ezmek amacıyla işlenen insanlık dışı eylem" olarak tanımlıyor.

APARTHEID SİSTEMİ NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Apartheid sistemi, ilk kez 1948 ile 1994 yılları arasında Güneybatı Afrika'da resmileşti. O dönem iktidarda bulunan Ulusal Parti hükûmeti, bu doğrultuda yasalar çıkartarak ırksal ayrımcılığı savunan bu sistemi oluşturdu. Bu ayrımcılık uzun yıllar boyunca beyaz ırkın diğer ırklardan üstün olduğunu savunan bir ideolojiyle yürütüldü.

Apartheid kelimesi Afrikaanca’da "ayrılık" anlamına geliyor.

Geçmişte yasalarla desteklenmiş olan bu ayrımcılık, insanları kökenlerine göre sınıflandırdı ve beyaz azınlık dışında kalanlar vatandaşlık hizmetlerinden daha az yararlandı. Güney Afrika'da apartheid sistemine karşı Anti-Apartheid Hareketi de oluşturuldu.

İSRAİL HÜKÜMETİ RAPORA TEPKİ GÖSTERDİ

İsrail hükümeti ise HRW’in raporuna tepki gösterdi ve ülke içinde yaşayan Arap azınlığa tam haklar sağladığını savundu. İsrail Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "hem mantıksız hem de yanlış" olduğu öne sürülen rapor reddedildi.