İngiltere, Ukrayna savaşının ardından yeni savunma merkezi kuracak

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından ilk olarak siber tehditlere karşı harekete geçen İngiltere, İskoçya'daki anti-drone lazer sistemi merkezi kurma kararı aldı.

Edinburg merkezli konuşlandırılan İskoçya ordusu, yaklaşık 10 bin düzenli ve yedek birlikten oluşuyor.

Birleşik Krallık’a da hizmet veren İskoçya ordusu, uluslararası barış ve güvenlik faaliyetlerinde de etkin rol oynarken aynı zamanda Londra’nın IŞİD’e karşı mücadelesinde Irak’ta hazır bulunmuştu.

Afganistan, Güney Sudan ve Polonya’da İngiliz ordusuna destek olan İskoçya ordusu aynı zamanda Kraliyet’in donanma gücünün en önemli unsuru.

Bu yılın başından itibaren Rusya üzerinden gelen siber tehditlerin Ukrayna’nın işgalinin ardından arttığına dikkat çeken yetkililer ilk olarak yayınladıkları kılavuz ile resmi kurumları bilgilendirmişti.

Rusya’nın askeri doktrininin bir parçası olan siber tehditler dolayısıyla sistemlerin güçlendirilmesi için çeşitli adımlar atan Birleşik Krallık’ın önemli siber üslerinden birisi olan İskoçya da, yeni savunma sistemlerinin de temelleri atılacak. 

Birleşik Krallık Ulusal Siber Güvenlik Merkezi ile birlikte Uzak 2022’den bu yana tehditlere karşı önlemler üzerinde çalışan İskoçya ordusu, Raytheon UK tarafından geliştirilecek yeni savunma sistemini duyurdu.

Ordunun da merkezi olan Edinburgh’a yaklaşık 15 mil mesafedeki Livingston’da kurulacak olan anti-drone merkezi tamamlandığında insansız hava araçlarına karşı etkili bir lazer sistemi de devreye alınacak.

“Gelişmiş lazer entegrasyon merkezi” olarak tanımlanan sistem, drone’ları yok etmek amacıyla tasarlanmış lazer silahlarına yönelik talebi de karşılayacak.

BBC’de yer alan habere göre, firma Ukrayna’da süren savaşın yarattığı tehdidi de göz önünde bulundururken söz konusu merkezde savunma amaçlı yüksek enerjili lazer (HEL) silahlarının test edilmesi, sahaya sürülmesi ve bakımına odaklanacak.

İnsansız hava araçlarına karşı askeri araçlara monte edilebilecek kadar ufak lazer sistemleri tasarlayan şirketin elektronik savaş sistemleri başkanı Annabel Flores BBC'ye yaptığı açıklamada, dronlardan, roketlerden ve havanlardan kaynaklanan "asimetrik" tehditleri yenebilecek "maliyet etkin lazerlere olan talebin arttığını" söyledi.

Geçtiğimiz haftalarda Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı Raytheon ile İskoçya'nın HM Deniz Üssü Clyde'deki Kraliyet Donanması personelinin eğitimi ve gelişiminin desteklenmesi amacıyla 160 milyon sterlinlik bir sözleşme imzalamıştı.

Yine Raytheon ile geçtiğimiz yıl imzalanan bir anlaşma kapsamında, Birleşik Krallık Wolfhound kara aracına yüksek enerjili bir lazer silah sistemi kurulması planlanmıştı.

Flores açıklamasında ayrıca bir güç kaynağına bağlandıktan sonra aktive olacak olan sistemin, 84 £ aralığında olacağını belirtti.

Kurulacak olan sistemin popüler bilimkurgu lazerlerinden farklı olacağına dikkat çeken Flores, sistemin Hollywood’un gösterdiğinden farklı olacağına vurgu yaparak, “Biraz iklim karşıtı görünebilir” dedi.

20 bin saatlik operasyonel kullanıma sahip olması beklenen sistemin gelecekte savunma altyapısının yüzde 30’unu oluşturması bekleniyor.