Antarktika'da ilk kez su kütlesi keşfedildi

Batı Antarktika’da araştırma yapan bilim insanları, derin bölgelerde bulunan ve ıslak sünger kıvamında olduğu tahmin edilen büyük bir su kütlesi keşfetti.

Söz konusu kütlenin küresel ısınma sonucu buzulların erimesi üzerinde de etkili olabileceğini düşünen araştırmacılar, son bulguları paylaştı.

San Diego Üniversitesi Scripps Enstitüsü'nde doktora sonrası araştırmacısı ve aynı zamanda da Science dergisinde yayınlanan çalışmanın baş yazarı olan Chloe Gustafson, keşfedilen su kaynağına ilişkin, “Bu tortullarda derin yeraltı suyu olabileceğini varsayılıyor, ancak şimdiye kadar hiç kimse ayrıntılı bir görüntüleme yapmadı" ifadelerini kullandı.

Antarktika’yı kaplayan buzulun katı bir bütün olmadığının keşfedilmesinin ardından araştırmalarını sürdüren bilim insanları, buzun içerisinde birbirine bağlı sıvı göl ve nehirler keşfetmişti. İlk kez buz altı tortullarında büyük bir su kitlesinin izlerine rastlanmasının ardından Gustafson, “Antarktika 57 metre (187 fit) deniz seviyesinde yükselme riski barındırıyor. Bu nedenle buzun kıtadan okyanuslara nasıl aktığını kontrol eden tüm süreçleri gözlemlediğimizden emin olmak istiyoruz. Bu akış süreçleri ile birlikte yeraltı suyu şu anda araştırmanın eksik bölümü” dedi.

2018 yılından bu yana buz altındaki tortulların haritasını çıkaran Gustafson ve ekibi, manyetotellürik görüntüleme adı verilen bir tekniği uygulamak için doğrudan yüzeye yerleştirilmiş jeofizik aletleri kullanıyor.