Tarihta ilk kez Airbus A340 Antarktika'ya indi

Güney Afrika'nın Cape Town kentinden havalanan Airbus A340 Antarktika'ya indi, Hifly kaptanı Carlos Mirpuri başarılarını karaya bayrak dikerek kutladı.

Lüks macera kampı olarak bilinen Wolf's Fang tarafından görevlendirilen ve tesisin ihtiyaç duyduğu malzemeleri taşıyan Airbus A340 uçağı ilk kez Antarktika'ya indi.

Cape Town kentinden havalanan uçağın kaptanı aynı zamanda Hifly'ın da başkan yardımcılığı görevini üstlenen Carlos Mirpuri'ydi. 

Beş saatlik uçuşun ardından tarihte ilk kez Antarktika'ya iniş gerçekleştiren ekip, üç saat gibi kısa bir sürenin ardından tekrar havalandı. 

2 bin 500 deniz mili mesafe kateden kaptan Mipuri seyir defterine, "Ne kadar soğuk o kadar iyi" notu düştü. Parlaması nedeniyle pilotlara zorlu anlar yaşayan buzulların üzerine iniş yapan uçağın bölgeye gelişi öncesinde pistte temizleme ve düzeltme işlemleri yapıldığı belirtildi. Fren mesafesi boyunca yapılan düzeltme işleminin ardından inişi gerçekleştiren Mipuri, "Yansıma muazzam ve uygun gözlükler, gözlerinizi dış görünüm ve enstrümantasyon arasında ayarlamanıza yardımcı oluyor" dedi. 

Antarktika'ya kaydedilen ilk uçuş, 1928'de Avustralyalı bir askeri pilot ve kaşif olan George Hubert Wilkins tarafından kullanılan tek kanatlı Lockheed Vega olmuştu.