Antarktika’da paralel bir evrenin kanıtları mı bulundu?

Dünya’nın en gizemli kara parçaları arasında bulunan Antarktika kıtası, bir türlü çözülemeyen bu gizem nedeniyle tüm araştırmacıları kendine çekiyor. Dünya’daki en büyük 5’inci kıta olmasına rağmen yaşamın bir türlü sağlanamadığı Antarktika’nın bu gizemi nereden geliyor? Antarktika’da paralel bir evren olabilir mi?

Antarktika, tüm insanoğlu  için büyük gizemlerle dolu bir kıta. Bunda sıfırın altındaki soğukluk, çetin karasal yapısı ve neredeyse insanlar için yaşam olanağının olmaması büyük bir etken. Yeryüzündeki en soğuk ikim yapısı burada bulunuyor. Bu nedenle de soğukla olduğu kadar gizemle de sarılı. Çünkü Dünya’daki en büyük 5’inci kıta olmasına rağmen burada kimse yaşamıyor, en azıdan öyle söyleniyor. Peki, Antarktika’nın bu gizemi nereden geliyor?

GİZEMLİ KITA: ANTARKTİKA

New Scientist dergisinde yer alan bir habere göre, The Antarctic Impulsive Transient Antenna (ANITA) ekibi kıta üzerinde bir araştırma gerçekleştirdi. Araştırma ekibinin başında bulunan, Hawai üniversitesi deneysel partiküller uzmanı fizikçi Peter Gorham ve meslektaşları, araştırma kapsamında bir ay boyunca çok sayıda anten taşıyan dev bir balonu buzullar üzerinde alçak uçuş yaparken gözlemledi. Ekibin bu araştırmayı yapmaktaki amacı, uzaydan gelen yüksek enerjili partiküllerin izine rastlamaktı.

Balon ilk uçuşunu tamamladıktan sonra aşağı indiğinde, dipten gelen biraz gürültü dışında pek bir sonuç elde etmedi. Bir yılı aşkın bir süre sonra balon yeniden uçurulduğunda, yine aynı sonuç ortaya çıktı. Üçüncü balon buzullar üzerinde uçuş yaparken, araştırmacılar eldeki verileri yeniden inceledi, özellikle de gürültü olarak ifade edilen sinyallere bakıldı. Sinyallerden biri daha yakından incelendiğinde, yüksek enerjili bir partiküle benzediğinin farkına varıldı.

Ancak araştırmacıların umdukları şeye benzemiyordu. İmkansız gibi görünen bir durumla karşılaştılar. Bu partikül yukarıdan değil, yerden itibaren patlıyordu. Bu garip keşif 2016 yılında gözlemlenmişti.

Yapılan araştırmaya ait bir fotoğraf

 

ANTARKTİKA’DA PARALEL BİR EVREN Mİ VAR?

Söz konusu araştırma yapıldığı günden bu yana fizikte bilinen bütün varsayımlarla durum açıklanmaya çalışıldı ancak bir ilerleme sağlanmadı. Tüm bu hipotezlerin durumu açıklamadığı kanaatine varıldı. Kendisini dayatan sonuç ise son derece şaşırtıcı oldu. Bu sinyali açıklamak için, mevcut evreni ortaya çıkaran ‘Big Bang’ ile aynı zamanda oluştuğu varsayılan, tersine işleyen ve paralel olarak var olan bir Evren’i kabul etmeyi salık veriyor. Bu paralel evrende pozitif negatiftir, sol sağdır ve zaman geriye doğru işliyor. Antarktika buzullarında gözlemlenen gelişmeyi en iyi anlatan fikrin bu olduğu düşünülüyor.

Araştırmacılar 2016’da buldukları şeye henüz kesin bir açıklama getiremiyor. Ancak ekibin lideri Peter Gorham, “Henüz nasıl bunu sunacağımızı bilmiyoruz ama elimizde bir şey var’’ diyor.

KITA’NIN GİZEMİ SÜRÜYOR

Bu oldukça yüksek enerjili partikül gökyüzünden itibaren buza çarpmak yerine, Dünya’nın bir tarafından girip diğer tarafından çıkmışçasına yerden fırlamış gibi gözüküyor. Düşük enerjili normal nötrinolar, maddeyi kolaylıkla geçerek böyle bir yolculuk yapma yeteneğine sahip. Ancak yüksek enerjili nötrinolar, gezegen gibi sağlam bir nesneye çaptığında engelsiz geçemiyor. Kozmik ışınlar için de durum aynı. 2018 yılında ANITA topraktan fışkıran bir partikülün yaydığı bir sinyal tespit ettiğinde durum daha gizemli bir hale geldi.