Baerbock: “Moskova ile olan yanlışları Pekin’e tekrarlamayalım”

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Ukrayna savaşının ardından yaşanan sorunlardan dersler çıkararak aynı hataları Çin ile ilişkilerde yaşamamaları gerektiğini söyledi.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, başkent Berlin’de Koerber Vakfı’nın gerçekleştirdiği dış politika forumunda konuştu. 

Baerbock, Almanya’nın otoriter rejimlerle sistemler rekabetine hazırlık olması gerektiğini söylerken, Rusya ile yakın dönemdeki ilişkilerde yapılan hatalardan ders çıkarılması gerektiğini kaydetti.

Baerbock, “Almanya, Rus enerjisine bağımlılığı konusunda Doğu Avrupalı ortaklarının uyarılarını göz ardı etti. Böyle bir hatayı tekrarlayacağımızdan emin olmalıyız. Bu da demek oluyor ki Çin’e yönelik siyasetimizde bunu daha emin olarak hesaba katmak zorundayız” ifadelerini kullandı.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, geçen hafta katıldığı bir iş forumunda, Pekin ile rekabette “ekonomik bağları koparmanın” yanlış bir yaklaşım olacağını söylemiş, küreselleşmenin çok sayıda insanı refaha kavuşturan bir başarı hikayesi olduğunu ve savunulması gerektiğini belirtmişti.

Almanya Başbakanı, “Ekonomik bağları koparmak doğru yanıt değil. Bazı ülkelerle ekonomik bağları koparmak zorunda değiliz. Açıkçası Çin ile iş yapmayı sürdürmemiz gerektiğini düşünüyorum” ifadelerini kullanmıştı.