Baerbock: “Petrol ambargosuna hazırız”

Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock, Berlin’in Rusya tarafından olası bir petrol ambargosu uygulanmasına hazır olduğunu belirtti.

Alman birinci kanalı ARD’de katıldığı tartışma programında konuşan Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Rusya’ya olası bir petrol ambargosu konusunda değerlendirmelerde bulundu.

Baerbock, Avrupa Birliği’nin Rusya’ya karşı hazırlayacağı altıncı yaptırım paketinde petrol ambargosunun da yer alması gerektiğini belirtirken, birkaç hafta öncesine kadar olası bir enerji yaptırımına bir ay dahi dayanılmayacağının düşünüldüğünü ancak geçen süre içinde gerekli hazırlıkların yapıldığını söyledi.

Moskova’ya uygulanacak enerji yaptırımlarının yıllar sürebileceğini söyleyen Alman bakan, “AB içinde Rusya’ya karşı altıncı yaptırım paketinde petrol ambargosu konusunda ortak bir tutum benimsenmesi için çaba gösteriyoruz” ifadelerini kullandı.

Baerbock, Rusya yaptırımlarının kaldırılmasının Moskova’nın tüm birliklerini Ukrayna topraklarından çekmesi durumunda mümkün olabileceğini ifade etti.

Öte yandan Avrupa Birliği Komisyonu’nun Rusya petrolünün AB’ye ithal edilmesini düzenleyen yeni bir yaptırım paketinin hazırlığı içinde olduğu belirtiliyor. Bugüne kadar olası bir petrol ambargosuna mesafeli yaklaşan Berlin’in tutum değiştirmesinin de bu konuda etkili olduğu düşünülüyor.

AB ülkelerinin enerjiden sorumlu bakanlarının Brüksel’de düzenlecek özel toplantıda Rusya’ya petrol ambargosu konusunu ele alması bekleniyor.