Anketlerde Babacan'ın partisi

Kurucusu olduğu AK Parti’den ayrılarak bir süredir yeni parti için çalışmalarını sürdüren Ali Babacan, yıl sonuna kadar partinin kuruluşunu duyuracaklarını söyledi. Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin yıldönümü 27 Aralık’ta kurulması planlanan Babacan’ın partisi yüzde kaç ve hangi parti tabanlarından oy alacak.

Habertürk’te Fatih Altaylı’nın programına konuk olan Ali Babacan, AK Parti’nin kuruluşuyla ilgili açıklamalarının ardından, 2011’den sonra olumsuzluklar çıktığını belirterek, son 6 yıldır parti içinde bunların düzeltilmesi için uğraştığını, ancak başarılı olamadığını savundu.

Babacan, "Türkiye'de demokrasinin iyi işlemediğinden şikayet ediyorduk. Hukukun üstünlüğü ilkesinin örselendiğinden bahsediyorduk. Zaman içerisinde uygulamalarla, çıkış değerleri arasında ciddi farklar oluşmaya başladı. Zaman içinde yavaş yavaş. 2011-2012'de başlayan ve 2013'de hızlanan. Uzun süre bunları düzeltmek için çaba harcadık. Bunlar evrensel ilkeler. Bunların zaman içerisinde örselenmesi hepimizi rahatsız etti düzeltmek için de çok çaba gösterdik. Baktık düzelme olmuyor ve ciddi bir ayrışma yaşadık" ifadelerini kullandı. 

Ülkenin içinde bulunduğu durumla ilgili kendini büyük bir vebal altında hissettiğini söyleyen Babacan, bu yılbaşına kadar partinin kuruluşunu açıklayacaklarını duyurdu.

Babacan, Başkanlık Sistemi sonrası ekonomik kriz çıktığını, işsizliğin en yüksek döneminde olduğunu, parlamenter bir sisteme geri dönmek istediklerini belirtti. Ali Babacan, denge ve kontrol sisteminin sağlandığı bir parlamentonun oluşturulması gerektiğini ifade ederek, Türkiye’nin yeniden güçlü bir parlamentonun kurulmasına ihtiyacı olduğunu, demokrasinin parlamento sistemiyle yaşatılması gerektiğini söyledi.

Abdullah Gül’ün aktif siyaseti bıraktığını hatırlatan Babacan, Gül’ün kendi çalışmalarına katkı sağladığını belirtti ve eski Cumhurbaşkanı’ndan destek aldıklarını doğruladı.

AK Parti’nin erozyona uğradığını öne süren Ali Babacan, Türkiye’nin de karanlık bir tünele girdiğini iddia etti.

YENİ PARTİ ÇALIŞMALARI

“Üzerinde çalıştığımız siyasi parti geniş toplum kesimlerine hitap eden bir çalışma” diyen Babacan, gerçekçi bir Türkiye tasarımı yapmak istediklerini söyledi.

İttifak ve ortak aday dertlerinin olmadığını söyleyen Babacan, amaçlarının Türkiye’yi yönetecek bir siyasi parti oluşturmak olduğunu belirtti. “Siyasi itibarını koruyan herkesle irtibat içindeyiz” açıklamasında bulunan Babacan, kararları tek başına almadığını açıkladı.

Eski AK Partililerle birlikte çalışıp çalışmayacağı sorulan Ali Babacan, kurulacak kadronun ağırlıklı olarak AK Partililerden oluşmayacağını belirtti.

SİSTEM’DE İMZASI VARDI

İlk televizyon yayınındaki açıklamalarında parlamenter sisteme geri dönüş fikrinde olduğunu ifade eden Ali Babacan’ın Meclis’te kabul edilen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin kabul edilişinde TBMM’de imzası bulunuyordu.

Öte yandan, Ali Babacan’ın kurmak istediği partide Başkanlık Sistemi’ni savunanlar ile parlamenter sistemini savunanlar arasında ciddi görüş ayrılığı olduğu, parlamenter sisteme geri dönülmesini isteyenlerin Babacan’a kazan kaldırdığı kulislerde konuşuluyordu.

BABACAN'A İLK TEPKİ

Birçok konuda AK Parti'yi eleştiren Babacan'ın açıklamalarıyla ilgili AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal, "Türkiye'nin değişken dünyanın sabit olduğunu düşünüyorlar. 15 Temmuz'a, teröre hiç değinmeyeceksiniz, AB'de ortaya çıkan değişmelere değinmeyeceksiniz, bölge okuması yapmayacaksınız, dış politikaya dair yeni bir şey söylemeyeceksiniz yeni bir dil geliştirdiğinizi söyleyeceksiniz, böyle bir şey yok" şeklinde konuştu.

ANKETLERDE YENİ PARTİ

Ada Araştırma'nın 26 ilde yaptığı ankette katılımcılara, "Ali Babacan, Ahmet Davutoğlu ve Muharrem İnce'nin kuracağı partilere oy verir misiniz?" diye soruldu. Ankete katılan bin 700 kişinin yüzde 9,5'i "Babacan'a oy veririm" dedi.

“Babacan’ın partisine oy verir misiniz?” diye sorulan soruya Saadet Partililer yüzde 24 evet, İyi Partililer yüzde 23 evet, CHP'liler yüzde 16 evet, MHP'liler yüzde 10 evet, AK Partililer ise yüzde 7 evet cevabı verdi.

Piar Araştırma'nın kasım ayında yaptığı “Türkiye geneli siyasi gündem” araştırmasının sonuçları yayımlandı. Araştırma 19-24 Kasım tarihleri arasında Türkiye genelini temsil eden 26 ilde, “kent-kır oranına uyularak 2 bin 416 kişi ile yüz yüze mülakat” yöntemiyle yapıldı. Araştırmada hata payı +/- yüzde 2.7 olarak hesaplandı.

Piar Araştırma'nın “Bugün genel seçim olsa ‘bu tabloya göre' hangi siyasi partiye oy verirsiniz?” şeklindeki sorusuna katılanların yüzde 31.9'u AK Parti, yüzde 24.7'si CHP, yüzde 10.6'sı MHP, yüzde 10.2'si HDP, yüzde 9'u İYİ Parti yanıtı verdi.

Araştırmaya katılanların yüzde 7.7'si bu ay içinde parti kurması beklenen Ali Babacan'a oy vermeyi düşünürken, Ahmet Davutoğlu'na oy vermeyi düşünenlerin oranı yüzde 3.4.

Piar şirketinin geçen temmuz anketinde ise AK Partililer’in yüzde 33,1'inin merkez sağda yeni bir parti istediği sonucu çıkmış, yüzde 16,1 Ali Babacan’ın partisine oy verebileceğini ifade etmişti.