Merkel: "Özür dilemeyeceğim"

Eski Almanya Başbakanı Merkel, görev yaptığı süreçte izlediği Rusya ve Ukrayna politikasını savundu. Yanlış bir şey yapmadığını söyleyen Merkel, “Özür dilemeyeceğim” dedi.

Aralık ayında 16 yıllık görevinden ayrılan eski Almanya Başbakanı Angela Merkel, gazeteci Alexander Osang’ın sorularını yanıtladı. Görevini Olaf Scholz’a devretmesinin ardından ilk kez kamuoyu önünde açıklama yapan Merkel, Rusya-Ukrayna savaşına da değindi.

Eski Başbakan, Ukrayna’nın NATO’ya girmesinin veto edilmesi ve Rusya’nın Kırım’ı işgaline gereken yanıtın verilememesi nedeniyle eleştirilerin hedefi olmuştu. Ancak Merkel, başbakanlığı döneminde izlediği Rusya ve Ukrayna politikasını savunarak, “Şimdi ‘bu yanlıştı’ diyebileceğim bir şey görmüyorum. Bu nedenle de özür dilemeyeceğim” ifadelerini kullandı.

Ukrayna’nın işgalini “büyük bir hata” olarak nitelendiren Merkel, “Yüzyıllar boyunca geriye gitmeye ve hangi bölgenin kime ait olması gerektiğini tartışmaya başlarsak o zaman sadece savaş olur. Bu bir seçenek değil” dedi.

Merkel, Kırım'ın ilhakına cevaben Rusya'ya uygulanan yaptırımları ve Almanya'nın 2014’te Doğu Ukrayna'daki savaşı sona erdirmeyi amaçlayan Minsk barış sürecini sürdürmedeki rolünü savundu. Barış sürecinin, Ukrayna'ya bir ulus olarak gelişmesi ve ordusunu güçlendirmesi için zaman tanıdığını dile getirdi.

Öte yandan, 2008'de Ukrayna'nın NATO üyeliğine karşı çıktığını, çünkü Rusya ile gerilimi önlemek istediğini ve Ukrayna'nın hazır olmadığını söyledi. Bugünkü Ukrayna’dan farklı bir Ukrayna’nın olduğunu belirten Merkel, “Ülke istikrarlı değildi, yolsuzluklarla doluydu" dedi.

TİTREME NÖBETLERİNİN NEDENİ NEYDİ?

Görevden ayrılmadan önce eski Almanya Başbakanı’nın titreme nöbeti geçirdiği kameralara yansımıştı. Söz konusu rahatsızlığıyla ilgili ilk kez açıklama yapan Merkel, bunun birinci sebebinin annesinin ölümünden çok etkilenmesi olduğunu söylediği. Bir diğer neden olarak ise yorgunluğunu ve az su içmesini gösterdi.

Merkel, ilk kez Haziran 2019’da Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ile olan görüşmesinde titreme nöbeti geçirmişti. Daha sonra titreme nöbetleri iki kez daha tekrarlanmış ve Merkel, bu duruma önlem olarak sandalyeye oturmaya başlamıştı.