Almanlar Merkel’den desteğini çekti

Almanya'da yapılan bir ankete göre, Şansölye Angela Merkel’e yönelik halk desteği son bir yılın en düşük seviyesine indi.

Sık sık Almanya'nın 'ebedi şansölyesi' olarak anılan Angela Merkel’i üzecek bir gelişme yaşandı. Ülkede yapılan bir anket, Başbakan Merkel'e yönelik kamuoyu desteğinin neredeyse son bir yılın en düşük seviyesine gerilediğini ortaya koydu. Almanya'da kamu yayıncılık kuruluşu ARD tarafından Infratest dimap araştırma şirketine yaptırılan "Deutschlandtrend" adlı ankete göre, şansölyenin Covid-19 döneminde gösterdiği performans beğenilmedi.

İktidarın pandemi döneminde attığı adımlar, hükümete verilen kamuoyunu desteğinin düşmesine neden oldu. Ankete katılanların yüzde 50'si hükümetin çalışmalarından memnun olduğunu ifade etti.

Ancak bu sonuç, pandeminin başından beri kaydedilen en düşük oran oldu. Yapılan anket, Başbakan Angela Merkel’e yönelik kamuoyu desteğininse Şubat ayına kıyasla 5 puan düşerek yüzde 64'e gerilediğine işaret etti. Bu da Nisan 2020'den beri kaydedilen en düşük oran oldu.

HALK BAKANLARDAN DESTEĞİNİ ÇEKTİ

Merkel’den sonra Almanya’nın en popüler ikinci siyasi ismi ise, Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) başbakan adayı Olaf Scholz oldu. Maliye Bakanı Scholz'a destek geçen aya kıyasla 2 puan artarak yüzde 48'e yükseldi.

Ayrıca anket, Sağlık Bakanı Jens Spahn'a desteğin ise yüzde 39'la Kasım 2019'dan beri en düşük seviyeyi gördüğünü ortaya koydu. Spahn'a destek Şubat'ta yüzde 51'di. Ekonomi Bakanı Peter Altmeier'e verilen destek de Şubat ayına kıyasla 10 puan düşerek yüzde 33'e geriledi. Bu, Altmeier'ın göreve geldiğinden bu yana gördüğü en düşük oran oldu.