Analitik uzmanı ‘’Looker’’ artık Google’nin

Son yılların en çok konuşulan girişimlerinden biri olan ve yaptığı yatırımlarla dikkatleri üzerine çeken bulut analitik uzmanı ‘’Looker’’, 2.6 milyar dolara Google tarafından satın alındı. Google, Looker’i Google Cloud bünyesine katarak müşteriler için veri analizi çözümünü eksiksiz hale getirmeyi planlıyor..

Günümüzde web ve uygulama analitikleri büyük öneme sahip. En küçük uygulama geliştiricisinden buluta ve büyük web platformlarına kadar hemen her noktada aktivitelerin analiz edilmesi aranan bir özellik haline geldi. Google’da bu sektörde etki alanını genişleterek Looker’ı satın aldı. Geçtiğimiz aylarda 280 milyon dolar yatırım alarak dikkatleri üzerine çeken Looker bu girişimle toplam değerini 1.6 milyar dolara çıkarmıştı. Google’ın Looker için ödeyeceği miktarın 2.6 milyar dolar olduğu söyleniyor.

Looker ve Google aslında uzun zamandır bir ortaklık içerisindeydi. İki firmanın ortak 350 müşterisi bulunuyor ve bu durum birleşmede önemli etkenlerden biri olarak görülebilir. Bu sebeple Google’nin Looker’ın satın alınmasının aslında büyük bir sürpriz olmadığını ifade edebiliriz. Looker, sunmuş olduğu analitik araçlar sayesince bin 600 civarında kurumsal müşteriye sahipti ve bu oluşumdan 100 milyon dolar civarında da gelir elde etmişti. Bu yıl ki gelirin ise, yüzde 70 oranında artacağı uzmanlar tarafından tahmin ediliyor.

Google Cloud platformuna entegre edilecek olan Looker, teknolojilerinin bulut altyapısı sektöründe Google’ın elini oldukça güçlendirecek bir girişim gibi görünüyor. Tüm veriler ışığında Google Cloud'un önemli ve akla yatkın bir seçim yaptığını söyleyebiliriz.

Google Analitik nedir?

Günümüzde girişimcilerin büyük bir bölümü satışlarını internet ortamında gerçekleştiriyor. Bir web portalı üzerinden satış yaparak kazanç elde eden girişimcilerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Bu girişimci web sitesi sahiplerinin başarılarının artırmasındaki en büyük destekçisi ise, Google tarafından ücretsiz olarak dünyaya sunulan ve bir site performans analiz teknolojisine sahip olan Google Analytics-Analitik (GA)’dir. Google Analitik aracı, site sahibinin web sitesine gelen ziyaretçilerini detaylı olarak tanımasına yardımcı olan bir sistem olarak biliniyor.

Bu sistem sayesinde web sitesi sahibi hedef kitlesinin beklentisini daha iyi bir şekilde anlar ve içeriklerini ziyaretçilerin istediği doğrultuda geliştirebilir. Bu durum firmasının tanıtım ve reklam kampanyalarıyla ilgili doğru adımları atabilmesine de ışık olur. Google Analitik servisi profesyonel olarak değerlendirildiği taktirde, bir firmanın nitelik ve kazanç olarak gelişmesine ciddi oranda katkıda bulunabilir.

Google Analitik, web sitelerinin ve uygulamaların performansını izlemenize ve reklam geri dönüşünü ölçmenize olanak tanır. Bir etiket yöneticisi, bir analiz panosu ve Google Analitik verilerine göre web sitelerini optimize etmek için bir araç içerir. Google Analitik, içerdiği araçlar sayesinde web sitesi ziyaretçileri hakkında detaylı bilgiye sahip olmaya yardımcı olur ve site sahibinin kullanıcıları ölçümleme amacıyla sorabileceği bir çok soruya yanıt verir.

Kullanıcılar sitenizi hangi sıklıkla ziyaret ediyor?

Site kullanılıcılarının lokasyonları nerede?

Sitenizde en fazla tıklanmayı alan sayfa hangisi?

Kullanıcılar sitedeki hangi sayfada daha çok vakit geçiriyor?

Kullanıcıların site içerisinde geçirdiği ortalama süre ne kadar?

Sitenize giren kullanıcı neler yapmış, ürün almış mı?

Siteye giriş yapan kullanıcı mobilden mi girmiş yoksa masaüstü bilgisayardan mı?

Looker nedir?

Looker, işletmelerin verilerini nasıl analiz ettikleri, yeni bir standart haline dönüşen güçlü, modern bir iş zekası platformudur. Büyük şirketlerden küçük girişimlere kadar bir çok kurum, işlerinin gidişatını izlemek, ölçümlemek ve daha fazla veri odaklı kararlar almak için Looker'ın analiz yeteneklerinden yararlanıyor.

Looker, çeşitli farklılıklardan dolayı diğer analiz platformlarından farklılaştırılmıştır. En dikkat çekici olanı, bir SQL veritabanındaki boyutları, toplamaları, hesaplamaları ve veri ilişkilerini tanımlamak için özel bir dil olan LookML kullanımıdır. LookML, kuruluşların analizlerinin soyutlamasını sağlayarak analitiklerinin yönetilmesini, geliştirilmesini ve ölçeklenmesini kolaylaştırır. Google Cloud'ın CEO'su Thomas Kurian, Looker'ı Google Cloud bünyesine katarak müşteriler için veri analizi çözümünü eksiksiz hale getirmiş oluyor.

Söz konusu iki şirketin birleşmesiyle birlikte Google Cloud, Azure ve AWS'te bulunan verilerin basit bir şekilde toplanıp analiz edilebileceği ve görselleştirilebileceği uçtan uca bir analiz platformu ortaya çıkıyor. Bu güne dek bulut alt yapısı sunan girişimlerin arasında üçüncü sırada yer alan Google Cloud, Looker satın alması ile elini oldukça güçlendirmiş durumda. Google, Looker’i Google Cloud bünyesine katarak müşteriler için veri analizi çözümünü eksiksiz hale getirmeyi planlıyor.