ABD Temsilciler Meclisi, Amerikan askerlerinin Suriye’den çekilmesini talep eden tasarı için oylamaya gitti

ABD Kongresinin alt kanadı Temsilciler Meclisi, Cumhuriyetçi Milletvekili Matt Gaetz tarafından sunulan, Başken Joe Biden’ı tüm Amerikan askerlerini Suriye’den çekmeye çağıran yasa tasarısını oyladı.

Amerikan askerlerinin Suriye’den çekilmesine ilişkin yasa tasarısı, Temsilciler Meclisi’nde 103 ‘evet’ oyuna karşın 321 ‘hayır’ oyu ile geri çevrildi.

Söz konusu tasarıya, Demokratlardan 56, Cumhuriyetçilerden de 47 milletvekili destek verdi.

Gaetz, Amerikalıların Suriye’nin nasıl büyük güçlerin rekabet sahası haline geldiğini merak edebileceklerini söylerken, Suriye’de oluşan karmaşık denkleme dikkat çekti.

Gaetz, Esad yönetiminin kendi halkına ateş açmasıyla başlayan olaylarda Körfez ülkelerinin muhalefete destek verdiğini söyledi.

Cumhuriyetçi Milletvekili, İran’ın da Suriye’yi desteklemekle kalmayıp Hizbullah’ı da sahaya sürdüğünü ve Suriye’yi işgal ettiğini öne sürdü.

Gaetz, Rusya’nın da devreye girerek bu sayede Doğu Akdeniz’e inmek suretiyle tabloyu daha da karmaşık hale getirdiğini dile getirdi.

Tasarıyı destekleyen Cumhuriyetçi Milletvekili Marjorie Taylor Greene ise Pentagon’un yabancı ülkelerde Amerikalı vergi mükelleflerinin pahasına savaş açmaması gerektiğini söyledi.

Greene, Pentagon’un Suriye’de değil, ülkeye uyuşturucu sokan Meksikalı kartellerle mücadele etmesi gerektiğini ifade etti.