Amerikalı siyahiler bağımsızlık savaşına mı girdi?

George Floyd’un polis tarafından öldürülmesinin ardından ABD genelinde başlayan protestolar hız kesmeden devam ederken, göstericiler Seattle’da özerklik ilan etti. Protestocuların bu girişimi dünya genelinde büyük yankı uyandırırken, Trump, eyalet valilerini protestoları bastırması için sert bir dille uyardı. Seattle’da yaşananlar ‘siyahiler bağımsız bir devlet mi kurmaya çalışıyor’ sorusunu gündeme getirdi.

Amerikalı siyahi George Floyd’un polisin orantısız güç kullanmasının sonucunda hayatını kaybetmesinin ardından, başlayan protestolar hız kesmeden devam ediyor. Kısa sürede Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) 350 eyaletinde meydanlara dökülen 10 binlerce insan ırkçılığa karşı seslerini yükselti. Beyaz Saray’ın tüm açıklamalarına rağmen protestoların tansiyonu düşmezken, şiddet artmaya başladı. İlk günlerinde protestolar yağma görüntüleriyle gündeme gelirken, bugün çok farklı bir boyuta everilmiş durumda.

Amerika’nın pek çok noktasında virüse ve baskılara rağmen devam eden ırkçılığa karşı seslerini yükselten protestocular, Washington eyaletine bağlı Seattle’da da meydanlardaydı. Fakat Seattle’da George Floyd için düzenlenen ırkçılık karşıtı protestolar farklı bir aşamaya geçti. Seattle’da bulunan Capitoll Hill Mahallesi, göstericiler tarafından kolluk kuvvetleriyle girilen çatışmaların ardından ele geçirildi. Bölgede bulunan belediye binasını işgal eden protestocular, bina girişine, “Seattle Otonom Bölgesi” tabelasını astı.

Capitoll Hill özerk bölgesinin girişinde “Şu anda Amerika’yı terk ediyorsunuz. Capitol Hill Özerk Bölgesine Hoşgeldiniz” yazıyor. Bölgenin güvenliğini silahlı bir grup sağlarken, özerkliği dünyada ilk tanıyan Dünya Sanayi İşçileri Sendikası oldu. Capitol Hill Autonomous Zone/CHAZ (Capitol Hill Özerk Bölgesi) ile ABD Ordusu arasında şu an için bir karşı karşıya geliş söz konusu olmasa da ABD Başkanı Donald Trump’ın açıklamaları bu karşılaşmanın gerçekleşme ihtimali olduğunu gösteriyor

GÖSTERİCİLERDEN ÜÇ TALEP

Seattle’de polis ve göstericiler arasında süren çatışmalarından ardından bölge göstericilerin kontrolüne geçti ve bölgeye “Capitol Hill Özerk Bölgesi” (CHAZ) adını verildi. Microsoft gibi büyük şirketlerin doğum yeri olan şehir teknolojiyle zenginleşirken, göstericilerin kontrol altına aldıkları bölge ise kentine sanat ve kültür merkezi olarak biliniyor. Bölgedeki polis karakolunun üzerine ‘Bu bina Seattle halkının mülkü’ yazan göstericilerin farklı talepleri var, bir duvara yazılmış olan üç talep şu şekilde:

-Polis teşkilatına mali desteği kesin,

-Kamu sağlığına yatırım yapın,

-Eylemcilere yönelik suçlamaları kaldırın.

Yaklaşan kasım seçimleri öncesinde salgınının yarattığı ekonomik kriz nedeniyle zor günler yaşayan Başkan Trump, George Floyd cinayetinden sonra başlayan gösterilere karşı güçlü bir duruş sergilemek istiyor.

“ŞEHRİNİZİ GERİ ALIN, ALMAZSANIZ, BEN ALIRIM”

Donald Trump, Washington eyaletinin Seattle kentindeki göstericilerin belediye ve meclis binalarını işgal etmesine ve çevreye koydukları pankartlarla alanı ‘özerk bölge’ ilan etmesine sert tepki gösterdi. Washington Valisi Demokrat Jay Inslee ve Seattle Belediye Başkanı Demokrat Jenny Durkan’a çağrıda bulunan Trump, “Şehrinizi geri alın. Almazsanız, ben alırım. Bu bir oyun değil. Bu çirkin anarşistler acilen durdurulmalı. Hızlı hareket edin. Radikal solcu Demokratlar tarafından yönetilen Seattle iç teröristlerin egemenliğine geçti. Kanun ve nizam!” ifadesini kullandı.

Seattle’da göstericilerin bölgeyi özerk ilan etmesine tepki gösteren Trump, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımında “Radikal solcu Demokratlar tarafından yönetilen Seattle, iç teröristlerin egemenliğine geçti. Kanun ve nizam!” ifadesini kullandı.

AMERİKA’DA SİYAHİLER BAĞIMSIZLIK SAVAŞINA MI GİRDİ?

Amerika kıtasına köle olarak getirilen Afrikalı siyahiler, kıta ilk ayak bastıkları günden beri yaşanan ayrımcılığa ve ırkçılığa karşı seslerini yükseltiler. İlk dönemlerde köleliğin kaldırılması için girişimlerde bulunan siyahiler, Amerikan iç savaşıyla bu isteklerini elde ettiler. Yasal olarak kölelik kaldırılırken, toplumsal yaşantıdan kaldırılamadı. Amerikan iç savaşıyla yasaklanan köleliğin uygulanması için seslerini yükselten siyahiler, bu haklarını da elde ettiler. Fakat kendilerine yönelik ırkçı söylemlerin ve polis şiddetinin önüne geçmediler.

Irkçılığa, ayrımcılığa ve polis şiddetine karşı yeni bir mücadele geren siyahiler zaman içerisinde bu isteklerini de elde ettiler. Fakat çözüm sanılanın aksine o kadar kolay olmadı. Bu uğurda onlarca siyahi hayatını kaybederken, siyahilere yönelik ayrımcılık, ırkçılık bugüne kadar geldi. Bugün gelinen noktada siyahiler bir defa daha ırkçılığa, polis şiddetine var ayrımcılığa karşı meydanlara çıktı. Ancak bu seferki ayaklanmaların tarihte bir benzeri yok. Zira ilk defa ABD’nin bir şehrinde özerklik ilan ediliyor. Peki siyahiler ABD içerisinde kendilerine devlet mi oluşturacak?

Bu soruya net bir şekilde olumlu veya olumsuz bir cevap vermek ne yazık ki mümkün değil. Fakat şu bir gerçektir ki, tarihsel içerisinde süreç içerisinde hakları için sürekli mücadele eden Afrika kökenli siyahiler artık Afrikalı değil. Amerika topraklarında doğmuş farklı bir ırktan olan Afro-Amerikalılar. Birçoğu atalarının Afrika’nın neresinden geldiğini dahi bilmiyor. Yani Amerika üzerinde Avrupalı beyazlar kadar hakka sahipler. Bu da onların kendileri için Amerika sınırları içerisinde yeni bir devlet kurmalarının önünü açıyor. Zira kıtayı keşfeden Avrupalılar, Kızıl Derilileri yok ederek bugünün ABD’sini kurmuşlardı. Siyahilerin de böyle bir girişime kalkışmaları akılın sınırları dışında değildir.