Amerika ülkeleri haraca mı bağladı?

Her yıl ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan Terörizm Ülkeler Raporu, bu yılda yayımlandı. Terör gruplarının faaliyetleri, terör eylemlerin maruz kalan ülkeler, terörizm sponsoru olan ülkelerin yer aldığı raporda, terörizmi destekleyen ülkeler kısmında Sudan’ın ismi de yer aldı. Fakat ABD bunu da ticarete döktü ve 335 milyon dolar karşılığında Sudan’ı listeden çıkarabileceğini duyurdu.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından her yıl yayımlanan “Terörizm Ülkeler Raporu” bu yılda geçtiğimiz haziran ayında yayımladı. Raporda DEAŞ, dünyanın farklı bölgelerinde terör saldırıları düzenleyen global bir terör ağına dönüştüğüne yer verilirken, terörle mücadeleye destek veren ülkeler de övüldü. Raporda Çin’in Doğu Türkistan’daki faaliyetlerine ilişkinde açıklamalara yer verildi. Öte yandan raporun "Terörizmin Devlet Sponsorları" bölümünde ise geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da İran, Sudan, Suriye ve Kuzey Kore, "terör sponsoru" kategorisinde yer aldı.

AMERİKA ÜLKELERİ HARACA MI BAĞLADI?

Geçtiğimiz günlerde ABD Başkanı Donald Trump, Dışişleri Bakanlığı’nın yayımladığı Terörizm 2019 Ülkeler Raporu’nda terörizmin devlet sponsorları bölümünde yer alan Sudan’ı 335 milyon dolar karşılığında çıkaracağını açıklamıştı.

ABD Başkanı, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Harika haberler! İyi bir ilerleme kaydeden Sudan hükümeti, ABD'li terör kurbanlarına 335 milyon dolar ödeme yapmayı kabul etti. Ödeme yapıldığında, Sudan'ı "teröre destek veren ülkeler" listesinden çıkaracağım. Uzun bir aradan sonra Amerikalılar için adalet ve Sudan için büyük bir adım!" ifadelerini kullandı. Öte yandan Reuters haber ajansı, İsrail ile ilişkilerinde normalleşmeye gitmesi şartıyla ABD'nin Sudan'ı söz konusu listeden çıkarma sözü verdiğini aktarmıştı.

Donald Trump’ın tweetinin ardından Sudan devlet televizyonu, Başbakan Abdullah Hamdok'un, tazminatın ABD'ye gönderildiğini açıkladığını belirtti. Sudan geçiş döneminin başkanı olan Hamdok, Trump’ın açıklamasının "Sudan'ın demokrasiye geçişine ve Sudan halkına güçlü bir destek mesajı" olduğunu belirtti.

SUDAN MALİYE BAKANLIĞI: 335 MİLYON DOLARI TRANSFER ETTİK

Sudan Maliye Bakanlığı, ABD'nin Sudan'ı "Terörü Destekleyen Ülkeler" listesinden çıkartmak için talep ettiği 335 milyon doları transfer ettiklerini açıkladı. Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, Sudan'ı Terörü Destekleyen Ülkeler Listesi'nden çıkarma sözü dolayısıyla ABD Başkanı Trump'a teşekkür etmişti.

Egemenlik Konseyinden yapılan yazılı açıklamada, Burhan'ın şu ifadelerine yer verilmişti:

Sudan’ı terörizmin sponsoru olan devletler listesinden çıkarmak için bu yapıcı adımı atan ABD Başkanı Donald Trump’a ve ABD yönetimine, şahsım ve Sudan ulusunun büyük takdir ve minnettarlığını ifade etmek istiyorum. Bu adım, Sudan’daki tarihi değişim ve Sudan halkının özgürlük, barış ve adalet için verdiği mücadele ve fedakarlıklar sebebiyle büyük takdiri hak ediyor.

"Terörizmi asla desteklemediğimizi yinelemeliyim"

Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk da Twitter'dan yaptığı paylaşımında, şunları kaydetmişti:

Başkan Trump, çok teşekkürler. Sudan’a çok pahalıya mal olan terörizmin sponsoru devlet tanımlamasını iptal kararını, Kongreye resmi olarak bildirmenizi sabırsızlıkla bekliyoruz. Bu tweet ve bu bildiri, Sudan’ın demokrasiye geçişine ve Sudan halkına en güçlü destektir. Sudan’ın çoktan miadını doldurmuş eski rejiminin ağır mirasından kurtulmak üzereyken, barışsever insanlar olduğumuzu ve terörizmi asla desteklemediğimizi yinelemeliyim.

Sudan Dışişleri Bakanı Ömer Kameruddin ise "Bu, şehitlerin ruhlarına adadığımız görkemli Aralık devrimi için bir zaferdir" değerlendirmesinde bulundu.