Yeni Alzheimer ilacı "Donameab" hastalığın ilerlemesini yavaşlatıyor

Uzmanlar yeni ilacın yan etkilerine rağmen hastalığın tedavi edilebilir olduğuna dair bir kanıt sunan sonuçları cesaret verici olarak aktarıyor.

Yeni bulunan bir ilacın Alzheimer tedavisinde kısmi başarı kaydettiği ve hastalığın ilerlemesini azalttığı bildirildi.

BBC'nin haberine göre; ABD'nin Eli Lilly firmasının keşfettiği "Donameab" adlı ilaç, Alzheimer'in ilerlemesini üçte bir yavaşlatıyor.

"Donameab" hastalığı yavaşlattığı kanıtlanan "lecanemab" ile aynı prensiple çalışıyor ve her iki ilaç da beyinden beta amiloid adı verilen ve Alzheimer'e sebep olan bir proteini temizlemek için bulundu.

Amiloid, beyin hücreleri arasında birikerek Alzheimer'in belirtisi olan iletkenliği önleyen plakları oluşturuyor.

Birleşik Krallık Ulusal Nöroloji ve Nöroşirürji Hastanesi Bilişsel Hastalıklar Kliniği direktörü Dr. Cath Mummery, "Alzheimer hastalığının tedavisini bulmak için onlarca yıldır devam eden savaş değişiyor. Artık Alzheimer hastalığı olan birini palyatif ve destekleyici bakım yerine uzun vadeli hastalık yönetimi ile tedavi etmeyi ve bu tedaviyi sürdürmeyi gerçekçi bir şekilde umabileceğimiz hastalık modifikasyonu dönemine giriyoruz" ifadelerini kullandı.

Eli Lilly'nin keşfettiği ilaç denemelerinin tüm detayları henüz yayınlanmadı ancak önemli bulgular kaydedildi.

İlaç denemelerine Alzheimer başlangıç düzeyinde 1734 hasta yer aldı, deneklere beyindeki ayırt edici plaklar yok olana kadar aylık dozlar halinde "Donameab" verildi.

Hastaların çoğunda Alzheimer'in ilerlemesi yüzde 29 azalırken, doktorların tedaviye cevap verebileceğini düşündüğü deneklerde ise ilerleme yüzde 35 geriledi.

İlacın verildiği kişiler; güncel olayları tartışabilme, araba kullanabilme veya hobilerini sürdürebilme gibi günlük yaşam faaliyetlerini karşılayabilmeye başladı.

Birleşik Krallık Alzheimer Araştırma derneği yöneticilerinden Dr. Susan Kohlhaas, ilacın pazarlama ve kullanıma geçmeden önce tam olarak gözlemlenmesi gereken ciddi yan etki riskleri olduğunu vurguladı ancak sonuçların demans araştırmalarında başka büyük bir adımı temsil ettiğini bildirdi.

Dr. Kohlhass, "Şu anda Alzheimer hastalığı için ilk nesil tedavilerin eşiğindeyiz, ki bu sadece 10 yıl önce pek çok kişinin imkansız olduğunu düşündüğü bir şeydi. İnsanlar, araştırmaların bizi tedaviye daha da yaklaştırabileceğinin bir kanıtı olan bu haberle gerçekten cesaretlenmelidir" dedi.

Bristol Üniversitesi'nden Dr. Liz Coulthard da ilacın "önemli yan etkilerine" sahip olması ve uzun süreli testlere ihtiyaç duymasına rağmen Alzheimer​​​​​​​ hastalarının daha uzun süre iyi yaşamasına yardımcı olabileceğini aktardı.

Bununla birlikte; bu türdeki ilaçların sadece hastalığın en erken evrelerinde, beyin çok fazla hasar görmeden işe yarayabileceğine dikkat çekiliyor.