Altın şokuna hazır olun: Fiyatlar 20 kat artacak!

Yaptığı analiz ve yorumlarla adından sıklıkla söz ettiren Stratejist-yazar Hamza Yardımcıoğlu, her daim güvenli liman olarak görülen altın fiyatının 20 kata kadar artabileceğini söyleyerek çarpıcı bir öngörüde bulundu. Peki altının gerçek değeri ne? Fiyatların 20 kat artması mümkün mü?

İlk kez Çin’in Wuhan kentinde görülen Covid-19 pandemisinin kısa süre içinde küresel bir salgına dönüşmesiyle, küresel para sisteminde çöküş başladı. Ülkelerin varlığını sürdürmek ve ekonomilerini ayakta tutabilmek adına her yolu denediği bu dönemde, güvenli liman olarak görülen altın ve gümüşün yanı sıra dijital paralara da ilgi arttı.

Her fırsatta koronavirüs salgınının nakit para sistemini bitireceğini belirten Hamza Yardımcıoğlu, YouTube kanalında altın ile ilgili yaptığı bir analizde, altın fiyatının 20 kat artacağından söz etti.

ALTIN FİYATLARI NASIL 20 KAT ARTACAK?

İşte çok konuşulacak videoda yer alan altın fiyatı analizi:

1980 senesinin para tarihi için oldukça önemli bir yıl olduğunu ifade eden Yardımcıoğlu, bu süreçte altının ons fiyatının birden bire 200 dolardan 800 dolara çıktığını hatırlatarak yakın zamanda bu olayın yeniden yaşanacağının sinyallerini verdi. 

Altın standardının diskalifiye edilerek para basılmaya başlanmasının ardından, piyasalarda şoklar yaşandığını ve o süreçte altın fiyatları ve güvenli maden fiyatlarının dolar karşısında hızla yükseldiğini belirten Yardımcıoğlu, ''1980 yılında Amerika'da para tabanı 105.144 milyar dolarmış. Yani Amerika'da basılmış bütün paranın toplamı 105 milyar dolarmış ve Amerika'nın elinde 262 milyon ons altın rezervi varmış. Ons ise bir ağırlık birimi ve 31.1 gram demek. Bu da şu anlama geliyor; Eğer sizin elinizde ekonominizde dönen para 105 milyar dolarsa ve elinizde 262 milyon ons altın varsa o zaman 262 milyon ons altının değeri 105 milyar dolar demektir.  Neden Amerika'dan örnek veriyoruz, çünkü altının değeri dolar üzerinden belirleniyor.  Bütün dünya için piyasa açısından belirleyici bir örnek olacak'' dedi.

''Altın standardı anlamı budur ve 262 milyon ons altın demek 105 milyar dolar demektir'' diyerek sözlerini sürdüren Yardımcıoğlu, ''1980 yılında sistem patladı, altın fiyatları rekor kırdı. 1980 yılında altının gerçek değerini hesaplama için 105 milyar doları 262 milyon onsa böleriz ve çıkan sonuç 400'tür ve 1 onsun fiyatı 400 dolar olarak buluruz.  Ama o gün altının değeri 200 dolardı. Yani altının ons fiyatı bir anda fırladı ve 800 dolara ulaştı. Altın fiyatı baskılandığı için yayı çekmek gibi gerginlikten dolayı bir anda gerçek değerinin de üzerine çıktı ve 800 dolara ulaştı'' ifadelerini kullandı.

‘’KÜRESEL SİSTEMDE UYGULANAN YÖNTEMLER ÇÖKMEK ÜZERE’’

Aynı mekanizmayı günümüze uyarlayarak örnekler veren Yardımcıoğlu, Covid-19 öncesinde Amerika'daki basılı para miktarının 3 milyon 287 trilyon dolar, altın rezervinin ise 8 bin ton olduğunu söyledi. Geçmişte yaşanan patlamanın günümüzde nasıl meydana geleceğini anlatan stratejist, ''Bu şu anlama geliyor eğer 3.287 trilyon dolar ve 8 tonda altın varsa bunun anlamı altının gramı 404 dolar yapar demektir. Bu da TL ye çevirirsek gram altının fiyatı 2 bin 303 lira olması gerekiyor ancak piyasaya türev pompalayarak piyasada fiyatları aşağıya çekiyorlar.

Şimdi ise ABD ile birlikte birçok ülke para basmaya başladı. Bu da demek oluyor ki bugün küresel sistemde uygulanan yöntemler çökmek üzere. Bu sistem çöktüğü anda altın fiyatları yeniden gerçek değerine ulaşacak.  Devletin bastığı toplam para miktarı ile elindeki toplam altın rezervi tutarı bölünerek altın fiyatı belirlenir. Bu sistem çöktüğü anda altın fiyatları birden 10 ila 20 katına çıkacak'' ifadelerini kullandı.