Altın rezervleri tükeniyor

Dünyadaki altın üretimi maksimum seviyeye çıkmış durumda. Analistler, dünyada mevcut olan tüm büyük altın rezervlerinin keşfedildiğini belirtiyor. Peki, altın meraklıları ve yatırımcılar için bu ne anlam ifade ediyor?

Dünyanın altın rezervlerinin tükenmekte olduğu yönündeki söylentiler günden güne artış göstermeye devam ediyor. Bazı analistlere göre, altın rezervlerinde ciddi bir düşüş yaşanıyor ve aynı zamanda mevcutta bulunan altının yerine geçebilecek bir kaynak bulunamıyor.

Kanada merkezli bir maden şirketi olan Goldcorp’un yönetim kurulu başkanı Lan Telfer’de dahil olduğu çok sayıda uzman ise, altın üretiminin bugün ulaşmış olduğu zirveden geri döndürülemez bir düşüş yaşanacağını öngörüyor.

Altın üretiminin en tepeye ulaşmış olması ise ilk kez yaşanan bir durum değil. Altın üretimi, geçmiş yıllarda da ciddi düşüşler yaşamıştı ve bu keskin düşüşlerden önce çok kez en yüksek seviyeleri görmüştü ancak sektörün önemli uzmanları 1970, 80 ve 90'lı yıllardaki altın zirvesinin yaşandığı dönemlerde bulunan altın depozitinin bu günlerde yaşananla karşılaştırıldığında çok az olduğunun altını çiziyor.

Altın üretiminde bugün ulaşılmış olan zirve noktasının özel bir durum olduğu görüşünü ortak olarak paylaşan uzmanlar, söz konusu durumun sebebi olarak ise geriye keşfedilecek başka bir büyük altın rezervinin kalmamış olması gösteriliyor. Neredeyse tüm uzmanlar dünyadaki en büyük ve en verimli rezervlerin keşfedilmiş olduğunu belirtiyor.

Dünya Altın Konseyi’nin söz konusu konuda açıklamış olduğu verilere göre; altın madeni keşiflerinin oranı, geride kalan yıllara nazaran son yıllarda ciddi bir düşüş gösterdi. Maden şirketleri keşifler için ayırdığı bütçe oranlarını arttırmış olmasına rağmen yaşanan bu düşüş konunun uzmanlarını da endişelendirmiş durumda.

Bugün dünya standardında keşiflerin yapılamamasının, en önemli sebeplerinden biri de, standartlara uygun teknolojiye sahip olmamamız ve uygun yatakların şu anda mevcut olmaması gösteriliyor. Bu bağlamda söz konusu sorunun gelecekte kayda değer bir etki yaratacağı öngörülüyor. Aynı zamanda, yeni rezervlerden ton başına elde edilebilecek altın miktarı da düşüş eğiliminde. Metal danışmanlık şirketi Metals Focus’un verilerine göre, ortalama maden kalitesi 1970’lerin başında ton başına 10 gramdı, bugün ise ton başına 1,4 gram’a düşmüş durumda.

En çok altın rezervine sahip ülkeler

Dünya Altın Konseyi (WGC)’nin açıklamış olduğu verilere göre, 8 bin 407 ton altın rezervi ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD), dünya ülkeleri sıralamasındaki yerini koruyor. ABD’yi ise, 3 bin 483 ton altın rezervi ile Almanya ve  2 bin 534 ton ile İtalya takip ediyor. Türkiye ise bugün yaklaşık 506 ton altın rezervi ile 12’inci sırada yer alıyor.

ABD: 8407 ton
Almanya: 3483 ton
IMF: 2.814,0 ton
İtalya: 2534 ton
Fransa: 2518 ton
Rusya: 2184 ton
Çin: 1904 ton
İsviçre: 1075 ton
Japonya: 790 ton
Hollanda: 633 ton
Hindistan: 618 ton
Türkiye: 506 ton
Avrupa Merkez Bankası (ECB): 504,8 ton
Tayvan: 437 ton
Portekiz: 395 ton
Kazakistan: 362 ton
Suudi Arabistan: 333 ton
Birleşik Krallık: 320 ton
Lübnan: 296 ton
İspanya: 291 ton

Altın fiyatları düşer mi?

Uzmanlar, altın madeni arzının fazlalaştırılmaya çalışıldığı bu dönemde, altın fiyatlarının uzun vadede daha da yükselmesini bekliyor. Böyle bir ortamda, meydana gelebilecek yeni gelişmelerden de söz ediliyor. Fiyatların artış göstermesi ve teknolojik anlamda ciddi ilerleme kat etmemiz sebebiyle madencilerin Ekvador, Afrika ve Latin Amerika ülkelerine yönelmesinin yolu açılıyor. Konunun uzmanlarına göre, dünyada her yıl 3 bin ton altın üretiliyor. Dünya Altın Konseyi ise, gelecekte altın tedarikinin büyük bir kısmının, madencilikten değil geri dönüşümden elde edilecek olduğu sinyallerini veriyor.