Altın fiyatları yükselmeye devam edecek mi?

Koronavirüs etkisiyle geçtiğimiz dönemde sert düşüş yaşanan altın, dolar cinsinden son üç ayın, TL cinsinden ise son 6 ayın zirvesinde. Her daim güvenli liman olarak görülen bu yatırım aracının önümüzdeki günlerde nasıl bir seyir izleyeceği, yatırımcılar tarafından merak edilen önemli bir husus. Peki, altın düşecek mi, yükselecek mi? Altın yarımı yapmak için doğru zaman mı?

Yatırımcılar tarafından her daim güvenli liman olarak görülen altının fiyatı koronavirüsün (Covid-19) etkisiyle önce sert bir düşüş yaşadı ardından da rekor seviyelere çıktı. Şu anda altın fiyatları dolar cinsinden son üç ayın, TL cinsinden ise son 6 ayın zirvesinde.

Peki, altın zirvedeki yerini koruyabilecek mi? Önümüzdeki günlerde altın fiyatları düşecek mi, yükselecek mi? Altın yatırımı yapmak için en doğru zaman, ne zaman?

ALTIN FİYATLARINDAKİ YÜKSELİŞ DEVAM EDECEK Mİ?

Salgının başladığı dönemlerde diğer yatırım araçlarındaki hareketlilik ve Türk Lirası’nın dolar karşısındaki değer kaybı nedeniyle altın fiyatları bir hayli düşmüştü. Ancak son dönemde özellikle krito para gibi yeni yatırım araçlarının belirsizliği nedeniyle sanal paralara ilginin azalması, yatırımcıları yeniden güvenli limana sürükledi.

İstanbul Mücevherciler Kuyumcular ve Sarraflar Derneği Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Yıldırımtürk, enflasyon endişelerinin güvenli liman olan altını yükseltebileceğini, gram altında da eylül-ekimde 600 TL seviyesinin aşılabileceğini belirtti.

Enflasyon beklentilerinin altını yükselttiğini kaydeden Yıldırımtürk, altın fiyatlarındaki artışın önümüzdeki günlerde de devam edeceğini kaydetti.

ALTIN YATIRIMI İÇİN DOĞRU ZAMAN MI?

Altın fiyatları ile ilgili konuşan analistlere göre, altın dünya çapında yükseliş trendinde. Bu nedenle yatırımcılar uzun vadede biraz sabırlı olmak kaydıyla alım yapabilir. Ancak kısa süre içinde kar elde etmek isteyen ve alım-satın yapan yatırımcılar için doğru bir zaman değil.

ALTIN FİYATLARI NE KADAR OLDU?

Gram altın alış: 487,84 / Satış: 487,93

Çeyrek altın alış: 782,00 / Satış: 807,00

22 ayar bilezik alış: 437,95 / Satış: 468,89

Cumhuriyet altını alış: 3.112,00 / Satış: 3.159,00