Altın 2021’de yeni rekorunu kırabilir!

Covid-19 etkisiyle geçtiğimiz dönemde sert düşüş yaşanan altında dalgalanmalar devam ediyor. Her daim güvenli liman olarak görülen bu yatırım aracının 2021’de nasıl bir seyir izleyeceği ise en büyük merak konusu. İşte analistlerin 2021 altın öngörüleri…

Yatırımcılar tarafından her daim güvenli liman olarak görülen altının fiyatı Covid-19’un da etkisiyle, önce rekor kırdı ardından sert bir düşüş yaşadı. Son olarak Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) yeni başkanı Joe Biden’in 1,9 trilyon dolarlık mali teşvik paketinin Senato’da onaylanması, madeni para birimini olumlu etkiledi.

Altın haftaya yükselişle başladı ancak dalgalanmalar devam ediyor. Aşı çalışmalarında yaşanan gelişmeler nedeniyle fiyatlarının önümüzdeki günlerde nasıl bir seyir izleyeceği ise yatırımcılar tarafından merak ediliyor.

ALTIN ALMAK MI YOKSA BOZDURMAK MI DAHA MANTIKLI?

Yeni yatırımlar yapmak isteyen yatırımcılar, ‘altın fiyatları yükselecek mi, düşecek mi’ sorusunun cevabını arıyor. Piyasada dinamikler sürekli değişiyor ancak analistler 2021 yılı içinde altının yeniden rekor seviyelere çıkabileceğini öngörüyor. Ons altının 2021'de rekor yüksek seviyeleri görmesini beklediğini açıklayan Credit Suisse kuruluşunun değerli metaller analisti Fahad Tariq, altının 2200 dolar seviyelerine gelmesinin mümkün olabileceğini aktardı.

Elindeki altını değerlendirmek isteyen vatandaşların ise en çok merak ettiği husus, şu an altın almanın mı yoksa bozdurmanın mı daha mantıklı olduğu. Altın fiyatları ne zaman yükselecek sorusunun cevabını merakla bekleyen yatırımcılar gözlerini uzmanlardan gelecek yorumlara çevirirken, Stratejist Tunç Şatıroğlu güncel altın yorumuna ilişkin sosyal medyada yaptığı bir açıklamada, "Altın piyasalardaki sert düşüşlere rağmen iyi bir seyirde ilerliyor. Göstergeler al konumunda devam ediyor" değerlendirmesinde bulundu.

ALTIN FİYATLARI NE ZAMAN YÜKSELECEK?

ABD'deki gelişmelere odaklanarak değerlendirmelerde bulunan analistler ise altının yıl içinde yeniden rekor kıracağını ve beklentilerinin yılın ilk yarısı itibariyle gerçekleşmesi şeklinde olduğunu söyledi.

Ayrıca Standard Chartered bankasının analistlerinden Suki Cooper de, eğer piyasalar bu şekilde devam ederse, yılın ikinci çeyreğinde ons altın fiyatlarının tüm zamanların rekorunu kırarak 2.070 dolar olabileceğini belirtti.

Piyasalardaki son gelişmeleri ve analistlerin değerlendirmelerini dikkate alırsak, altın yatırımcıları kısa vadeli yatırımlardan karlı çıkmasa da uzun vadeli yatırımlardan karlı çıkabilir gibi görünüyor.