Altın yükselmeye devam edecek mi?

Altın yatırımını güvenilir liman olarak gören yatırımcılar, yılın ikinci yarısında altın fiyatlarının nasıl seyredeceğini merak ediyor. İşte, uzman isimlerin açıklamalarını yakından takip eden yatırımcılar için, altın fiyatı öngörüleri...

Yatırımcılar tarafından her daim güvenli liman olarak görülen altının fiyatı koronavirüsün (Covid-19) de etkisiyle, önce rekor kırdı adından ise ciddi bir düşüş yaşadı. 

Son olarak salgın döneminde gelen kısıtlama kararlarının kaldırılması ve düğün sezonunun açılmasıyla birlikte, altın yeni bir sıçrayış yaptı. Hâl böyle olunca, ‘altın fiyatları düşecek mi, yoksa yükselecek mi?’ gibi sorular vatandaşlar tarafından sorgulanmaya başlandı. 

Altın yatırımcısı küresel piyasalarda koronavirüsün delta varyantının oluşturabileceği risklere odaklanırken, iç piyasada altın Dolar/TL odaklı yatay seyrini koruyor. Ekonomistler, altın fiyatlarında düşüş öngörmüyor. 

ALTIN KRİTİK SINIRI GEÇTİ

Geçtiğimiz günlerde altın fiyatlarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulunan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, “Teknik olarak yükselişlerin devam etmesi için ons altının 1805 doları aşması gerekiyor. Hatta altının 1820 dolar üzerinde kalıcı olamazsa tekrar 1760 doların altında aşağı yönlü kırılabilir’’ dedi. 

Memiş ayrıca elinde TL bulunduran vatandaşların altın fiyatlarında yaşanan düşüşleri bir alım fırsatı olarak değerlendirmesi gerektiğini belirtti.