Altın fiyatları düşüşünü sürdürdü!

Altın dünyada koronavirüs salgını sürecinde güvenli liman etiketiyle özellikle Mart ayında hızlanan yükseliş hareketiyle Ağustos ayında tarihi zirvelerini test etti. Ons altınfiyatları Ağustos ayının ilk haftalarında 2075 dolar ile gram altınfiyatları ise 488 lira tüm zamanların en yüksek düzeyini gördü. Tarihi zirvelerin ardından gevşeme içerisine giren altın fiyatları aşağı yukarı sert dalgalanmalar yaşadı.

Sonbahar aylarına gelinmesiyle beraber koronavirüs aşısı beklentisi ve tüm dünyada artan vaka sayılarının etkisi arasında kalan altın fiyatları Eylül ayında düşüşünü sürdürdü. "Altın düşecek mi", "Altın yükselecek mi" sorularını cevap arayan yatırımcıların radarında altın fiyatları konusunda son dakika gelişmeleri var. Altın fiyatları için ve uzmanların dikkat çeken yorum ve analizleri haberin detayında...

Altın fiyatları Eylül ayıyla birlikte önceki çok sert dalgalanmaları geride bıraksa da özellikle ons altında düşüş sürdü. Ons altınfiyatları hafta içi en düşük 1906 doları gram altın fiyatları ise 458 lirayı gördü. Altın fiyatları en düşük gördüğü bu seviyelerin ardından hareketlenerek yukarıda ons tarafında 1966 dolar, gram tarafında ise 470 lirayı gördü.

Altında kararsız hareketler yatırımcıları, "Altın düşecek mi", "Altın yükselecek mi" sorularını cevap aramaya ve altın fiyatları konusunda son dakika gelişmeleri takip etmeye itti.

 Uzmanlar ise altın fiyatları konusunda değerlendirmede bulunarak yatırımcılar için kritik açıklamalar yaptılar.

AĞUSTOS AYINDA ONS ALTIN KAYBETTİRDİ

Temmuz ayını ons altın 1976 dolardan seviyesinden gram altın ise 443 liradan kapatmıştı. Ağustos ayının son gününü ise ons altın 1967 dolardan kapatırken, gram altın ise 464 liradan kapattı. Ağustos ayın ons altın yatırımcısına kaybettirirken, gram altında bu kez Dolar/TL'deki yukarı yönlü hareketten etkilenerek bir miktar yükselişini sürdürdü.

ONS ALTINDA KAYIP 27 DOLAR OLDU

Ons altın fiyatları haftayı 1940 dolardan kapatırken Eylül ayında yatırımcısına 27 dolar kaybettirdi. Gram altın fiyatları ise kurdaki yukarı yönlü hareketten etkilenerek şu ana kadar 2 liralık bir değerlenme yaşayarak haftaya 466 liradan kapattı. Ons altında gevşeme hareketine Ağustos düşüşünü ekleyince kayıp 36 doları buldu.

"AŞI HABERLERİ 'ALTIN FİYATLARI'NA YARAMIYOR"

Analistler, altının ons fiyatındaki düşüşte, son dönemde küresel bazda beklentilerden iyi gelen makroekonomik verilerin ve ABD'de görüşülmeye başlanan teşvik paketinin önemli rol oynadığını belirterek, 'Koronavirüs aşısı'na ilişkin olumlu haber akışının da küresel piyasalarda riskli varlıklara yönelimi desteklediğini kaydederken, yatırımcılar hem yurt içinde hem de yurt dışında altın fiyatları konusunda son dakika gelişmelerini takip ediyor.

"ALTIN FİYATLARI AĞUSTOS AYI BAŞINDAN BU YANA ALÇALAN BİR KANAL İÇERİSİNDE"

ÜNLÜ & Co/DAHA tarafından hazırlanan altın fiyatları analizi: "ALTIN Özellikle son iki işlem gününde daha belirgin bir şekilde yukarı yönlü hareket eden ons altın1950 dolar seviyesinin üzerini test etmeye başladı. Ancak şimdilik büyük resimde anlamlı bir değişim olduğunu söylemek zor. Öyle ki ons altın Ağustos ayı başından bu yana alçalan bir kanal içerisinde hareket ediyor. Bu direncin aşılması için öncelikle 1960 doların üzerinde kapanışlar görülmesi gerektiğini düşünüyoruz. Diğer taraftan Mart ayı başından bu yana devam eden yukarı yönlü trendin bozulmaması için ise altının 1940 doların üzerinde kalıcı olması teknik görünüm açısından önem arz ediyor."