Alternatif gıda kaynakları üretiliyor: Beslenmek için hap mı yutacağız?

Stratejist Abdullah Çiftçi, Youtube kanalında yapmış olduğu bir yayında ‘Danimarka’lı bir şirketin güneş enerjisiyle Solar-in ismini verdiği bir protein’ ürettiğini söyledi. 2010 yılında çalışmalarına başlanan bu proteinin 2021’de piyasaya çıkması öngörülüyor. Peki neden böyle bir proteine ihtiyaç duyuluyor? Hayvanların yok edilmek istendiği doğru mu? Programlanabilir insan mı oluşturulmak isteniyor?

Dünya nüfusu protein tüketiminin yüzde 20'sini hayvansal gıdalardan karşılıyor. 2050 yılında dünya nüfusunun 9 milyara ulaşacağını dikkate alan bilim insanları ve araştırma kuruluşları bu oranın yüzde 5'e düşmesi gerektiğini savunuyor.

Stockholm Uluslararası Su Enstitüsü (SIWI) bu kapsamda bir rapor yayımladı ve Raporun editörlerinden Malik Falkenmark Guardian'a yaptığı açıklamada, "Bu şekilde beslenmeye devam edersek, 2050 yılında 9 milyara ulaşacak olan dünya nüfusunun beslenmesi için gerekli olan gıdayı üretecek yeterli su kaymayacak" diyor.

HAYVANLAR YOK EDİLMEK İSTENİYOR

Bilim insanları ise, hayvansal gıdaların toplam beslenme içindeki payı yüzde 5'e düşürüldüğünde sorunun çözülmüş olacağını ve su sıkıntısı yaşanmayacağını söylüyor. Vejetaryen beslenme modelini uygulamak ise, bilim insanları tarafından küresel ısınmanın hızlandığı bir dünyada su kaynaklarını korumak açısından önemli bir seçenek olarak değerlendiriliyor.

FAO verilerine göre dünya genelinde ekilebilir toprakların üçte birinden elde edilen mahsul, hayvanların beslenmesinde kullanılıyor. Bir kilo biftek 15 bin 500; bir kilo domuz eti 4 bin 900; bir tavuk 4 bin litre su gerektirirken, bir kilo pirinç için 3 bin litre su gerekiyor. Dolayısıyla bilim adamları, vejetaryen beslenmenin gıda üretiminde gerekli olan doğal kaynaklarının miktarının artırılmasında etkili olacağına inanıyorlar.

ALTERNATİF GIDA KAYNAKLARI ÜRETİLİYOR

Stratejist Abdullah Çiftçi, Youtube kanalında yapmış olduğu bir yayında; 2050 yılında insanlığın nüfusunun artacağı için, Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütü’nün daha fazla gıda üretmesi gerektiğini ve bu nedenle alternatif gıda kaynakları üretildiğini öne sürdü.

Danimarka’lı bir şirketin güneş enerjisiyle Solar-in ismini verdiği bir protein ürettiğini söyleyen Çiftçi, ‘‘ 2010 yılında çalışmalarına başlanan bu proteinin 2021’de piyasaya çıkması öngörülüyor. Araştırmamız gerek neden bu alternatif gıdalara ihtiyaç duyuluyor ve bu gıdalara neden karşı çıkılıyor. Çünkü güneş enerjisinden yararlanarak besin elde eden güneşin çocukları, aynı zamanda hayvanları yok etmek istiyor’’ dedi.

‘‘İNSANLARI PROGRAMLAMAK İSTİYORLAR’’

Çiftçi sözlerini şöyle sürdürdü:

İklimi ve su kaynaklarını tüketiyor diye hayvanlara savaş açanlar, insanlığı veganlığa yönlendiriyor. Bunun nedeni, insanoğlunu programlamak istemeleri. Çünkü hayvanlardan aldığımız gıdalarla bizleri programlayamazlar. Güneşten üretilen toz protein, programlanılabilir tozdur. Çözüm ise, oldukça bilgili olmaktan geçiyor. Özellikle ulus devletleri yöneten yöneticilerin, bu konularda çok bilgili olması gerekiyor.

Ayrıca BM’nin sürdürülebilir dünya projesi kapsamında köylerin boşaltılmasını desteklemediğini ifade eden Çiftçi, ‘‘Kırsalı boşatıp şehre yığmalarının sebebi tüketim toplumu oluşturmak. Bu projelerin amacı, insanları şehirlere yığarak programlanabilir gıdalar ile programlanılabilir insan oluşturmak, bu açık ve net görülebiliyor. Türkiye’nin derhal büyük şehirleri özellikle İstanbul’u dağıtması gerekli.Türkiye’nin yüz ölçümü oldukça büyük, bu insanları büyük şehirlere yığmamalıyız’’ ifadelerini kullandı.