Marjinal hareketten geleceğin siyasal gücüne: Yeşiller Partisi

Almanya'da önümüzdeki Eylül ayında yapılması planlanan başkanlık seçimleriyle birlikte, Şansölye Angela Merkel’in 16 yıllık başbakanlığı sona erecek. Yapılan son anketlere göre, uzun yıllardır iktidarda olan Hristiyan Demokrat, Yeşiller Partisi’nin oldukça gerisinde. Kurulduğu günden bu yana ilk kez başkan adayı çıkartan Yeşiller Partisi iktidara gelebilecek mi? Yeşiller Partisi’nin Eş Genel Başkanı Annalena Baerbock, Merkel'in koltuğunu devralabilecek mi?

Fethiye Mutaf Narin

fethiyemutaf@intell4.com

Almanya’da 26 Eylül’de yapılması planlanan seçimler ile Şansölye Angela Merkel’in 16 yıllık başbakanlığı sona erecek. Almanya’yı yönetecek yeni ismin kim olacağına dair çok sayıda öngörü var.

Bu isimlerden biri de, Yeşiller Partisi’nin Eş Genel Başkanı 'Annalena Baerbock'.

MERKELSİZ YILLAR BAŞLAYACAK

Almanya’da yapılan son anketlere göre, Merkel’in Hristiyan Demokrat CDU/CSU ittifakı, Yeşiller Partisi’nin gerisinde kalıyor. 

Son yıllarda yükselişte olan parti, ilk kez Başbakan adayı çıkardı. Baerbock’un adaylığıyla birlikte partinin yükselişi yeni bir ivme kazandı. Almanya’da siyasetin yükselen gücü olarak gösterilen Yeşiller Partisi,1980’lerin başında marjinal bir parti olarak yola çıktı. Yeşiller, aradan geçen zamanda Almanya’nın ikinci en büyük partisine dönüştü. Peki, Yeşiller bu başarıya nasıl ulaştı?

ALMAN SİYASETİNİN YÜKSELENİ: YEŞİLLER PARTİSİ

Almanya’nın Yeşiller Partisi, ilk seçimlere girdiğinde yalnızca yüzde 1.5 oy alabilmişti. Üç yıl sonra yapılan erken seçimde ise oylarını yüzde 5.6’ya çıkartıp 27 vekil ile meclise girmeyi başardı. Şimdi ise ülkenin başkanlık koltuğu için mücadele ediyor.

Alman siyasetini analiz eden uzmanlar, Yeşiller’in başarısını tanımlarken ‘’Batı Almanya siyaseti ve medyasının kurallarına göre oynamayı öğrendiler’’ ifadelerini kullanıyor. Sürdürülebilir bir gelecek inşa etme amacında olan parti; yenilenebilir enerji, verimli toplu taşıma ve organik tarım konularına oldukça ağırlık veriyor.

 

MARJİNAL HAREKETTEN GELECEĞİN SİYASAL GÜCÜNE

1990’ların ortalarından bu yana profesyonel bir siyasi kadro tarafından yönetilen Yeşiller’in içinde, çok sayıda aktivist kadın var. Başbakan adayı Annalena Baerbock’da bu aktivist kadınlardan yalnızca biri.

Bir zamanlar Almanya’nın soğuk savaş dönemindeki sistemini yıkmak amacıyla yola çıkmış olan bu parti, artık siyasi ana akımın bir parçası haline geldi. Partide hala sözü geçen bazı yaşlı liderler bulunsa da genç siyasetçiler ön planda.

Partinin son yıllardaki önlenemez yükselişini değerlendiren Alman siyasetçiler, Yeşiller’in '1980’lerden bu yana uzun bir yol kat ettiğini ancak bu süreçteki başarısının çoğununun rakiplerinin başarısızlıklarına borçlu olduğunu' belirtiyor. Bununla birlikte diğer partilerden daha liberal görünmeleri ve iklim değişikliğinin önem kazanması da partinin yükselişinde önemli bir unsur olarak değerlendiriliyor. 

YEŞİLLER ÜTOİK HEDEFLERE SAHİP OLMAKLA ELEŞTİRİLİYOR

Muhalefet partileri, Yeşilleri sıklıkla ütopik hedeflere sahip olmakla suçluyor. Nitekim Yeşiller’in 2013'de işyeri yemekhanelerinde haftada bir etsiz “Vejetaryen Gün” olması önerisi, muhafazakâr partiler tarafından olukça eleştirildi. Bu öneri yaklaşan bir eko-diktatörlüğün habercisi olarak kınandı, oysa vejetaryenlik Almanya’da uzun süredir oldukça yaygın.

YEŞİLLERİN HEDEF KİTLESİ

Merkel hükümeti, kendi partisi CDU ile Yeşiller ve yeni güçlenmiş liberal bir parti olan FDP arasında yeni bir ittifak kurmak istedi. Ancak koalisyon görüşmeleri başarısız oldu. Bu durum merkez seçmenin Yeşilleri bir alternatif olarak görmesini sağladı.

Yeşiller Partisi, özellikle 25 yaş altı genç kadınlar (Y ve 3 kuşağı), memurlar ve orta gelirli işçiler arasında oldukça ilgi görüyor. Partiye en mesafeli olan kitle ise, muhafazakar sayılabilecek 60 yaş üstü erkekler olarak gösteriliyor. 

Yeşil Parti, yönetim becerileri sağlayan düşünce kuruluşları ve akademiden uzmanlardan oluşan bir ağı temel alıyor. Ayrıca parti politikaları nedeniyle bazı seçmenler her zaman kapsama alanlarının dışında. Nitekim sanayi şirketlerinin CEO’larının Yeşiller’e oy kullanması pek mümkün görünmüyor.

Ancak politik anlamda idealist olan bir neslin çoğu, partiyi yeni bir şans olarak görüyor. 

Yeşiller Partisi Başbakan adayı: Annalena Baerbock

 

‘YEŞİL KADIN’ OLARAK ANILAN ANNALENA BAERBOCK KİMDİR?

Yeşiller Partisi'nin Eş Genel Başkanı olan Annalena Baerbock, henüz 40 yaşında ve bir iklim uzmanı. Dış politika konusunda da oldukça tecrübeli. 2008’e kadar bir Avrupa Parlamentosu üyesine danışmanlık yaptı ve popülizm ile yabancı düşmanlığına karşı cesurca mücadele etti.

Baerbock'ın Alman siyaseti içinde kararlı, cesur, hırslı, kendine güvenen bir siyasetçi portresi çiziyor. Ayrıca Baerbock, iktidarda olan Hristiyan Birlik ile Sosyal Demokrat Parti hükümetinden farklı bir siyaset izliyor. 

Örneğin iktidarın kömür enerjisinden 2038'den önce vazgeçilmesi gerektiğini savunuyor. Bunun yanı sıra otobanlarda hız sınırının saate 130 kilometre ile sınırlandırılmasını isteyen Baerbock, Merkel yönetiminin aksine Almanya'nın yüksek savunma harcamalarına karşı çıkıyor. Ayrıca  Baerbock, seçim programında da iklim koruma için atılacak adımlara hız verilmesi gerektiğinin altı çiziliyor.

Tüm bunlara rağmen Almanya'nın başkanlık koltuğuna hangi ismin oturacağı son ana kadar belirsizliğini koruyacak gibi görünüyor. Seçim sonuçları açıklanıncaya kadar dünyanın gözü Almanya’da...

Fethiye Mutaf Narin

fethiyemutaf@intell4.com