Almanya, Rusya’nın SWIFT sisteminden çıkarılmasına mesafeyle yaklaşıyor

Almanya, Rusya’nın küresel finansın kilit sistemlerinden SWIFT dışında tutulması konusunda Batı ülkeleri ile ayrı görüşte. Berlin hükümetine yönelik eleştiriler her geçen gün artıyor.

Avrupa ve Kuzey Amerika ülkeleri, Rusya’ya karşı bu önlemi alma konusunda ısrarını sürdürüyor.

Berlin hükümeti ise enerji tedariki nedeniyle bu konuya mesafeyle yaklaşıyor.

Geçtiğimiz günlerde Berlin’e giden Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Almanya’nın mevcut tutumu için ‘bencillik’ değerlendirmesinde bulundu.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ise SWIFT konusunda net bir tutum alamayan ülkelere ‘cesaretli’ olma yönünde çağrı yaptı.

Avrupa Birliği’nde Almanya ile birlikte İtalya, GKRY ve Macaristan’ın da Moskova’nın SWIFT dışında tutulmasına itirazı olduğu belirtiliyordu. Ancak İtalya hükümeti bu konuda yaptırımlara destek vereceğini açıklarken, Macaristan da bu konuda itiraz etmeyeceğini duyurdu.

Almanyalı yetkililer ise SWIFT sistemini askıya almanın ‘Almanya’nın Rusya’dan gaz ve hammadde tedarik etmesini riske sokacağı” yönünde değerlendirmelerde bulunuyor.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Alman hükümet sözcüsü, Rusya’nın sistemin dışında tutulmasının Alman iş dünyasını da zora sokacağını ifade etmişti.