Almanya’da resmi olmayan seçim sonuçları açıklandı

Almanya’da geçici seçim sonuçları açıklandı. Resmi olmayan sonuçlara göre, SDP yüzde 25,7 ile birinci parti oldu.

Almanya’daki meclis seçimlerinde resmi olmayan seçim sonuçlarına göre, Sosyal Demokrat Parti (SDP) birinci oldu. Yüzde 25,7 oranında oy alan SDP, yıllardır devam eden düşüş eğilimini tersine çevirmiş oldu. SDP, 2017 seçimlerinde yüzde 20,5 oranında oy almış ve bu da tarihinin en kötü sonucu olarak kayıtlara geçmişti.

Hristiyan Demokrat Birlik/Hristiyan Sosyal Birlik (CDU/CSU) ise yüzde 24,1 oranında oy alarak ikinci oldu. 16 yıldır Angela Merkel Başkakanlığında iktidarda olan CDU/CSU, tarihinin en düşük oyunu kaydetti.

Seçimlere girerken yüksek hedefler belirleyen Yeşiller ise yüzde 14,8 ile ülkedeki üçüncü büyük siyasi güç oldu. Alınan oy Yeşiller’in beklentilerini karşılamasa da parti; tarihinin en iyi sonuçlarına ulaştı.

2017 yılındaki seçimlerde yüzde 10,7 oy alan Hür Demokrat Parti (FDP) ise bu seçimde oy oranını yüzde 11,5’e yükseltti.

Aşırı sağcılığıyla bilinen, göçmen karşıtı politikaları ile ön plana çıkan ve yabancı düşmanı söylemleriyle dikkat çıkan Almanya için Alternatif (AfD), yüzde 10,3 oy oranıyla beşinci parti oldu.

Sol Parti ise yüzde 4,9’a gerileyerek yüzde 5’lik barajın altına düştü.

Resmi olmayan sonuçlara göre, SDP’nin sandalye sayısı 206 olurken; CDU/CSU ise 196 sandalye kazanmış oldu. Yeşiller 118, FDP 92, AfD 83 ve Sol Parti ise 39 sandalye kazanmayı başardı.