Almanya’da ''Türk okulları'' tartışması

Türkiye’nin Almanya’da üç Türk okulu açmak istemesi Berlin ve Ankara arasındaki yeni bir gerginliğin kapısını aralıyor. Türkiye’nin söz konusu girişimine özellikle sağ eğilimli Alman siyasetçiler tepki gösteriyor.

Türkiye hükümetinin, Almanya'da Türk okulları açma girişimi ve bununla ilgili olarak yürütülen görüşmeler Alman siyasetinin ana gündem maddesi. Türkiye, ülkesinde faliyet gösteren 3 Alman okulunu örnek göstererek, Almanya’da 3 Türk okulu açma girişiminde bulundu. Türkiye ile Almanya'nın, iki ülkede faaliyet gösteren ya da yeni açılacak okullara yasal zemin oluşturacak bir anlaşma üzerinde çalıştığı bilgisi Alman kamuoyunda tepkiyle karşılandı. 

MÜZAKERELER 6 AYDIR DEVAM EDİYOR

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Rainer Breul'un, Türkiye'nin Almanya'da 3 Türk okulu açmayı düşündüğünü söylemesiyle gündeme gelen konu aslında yeni değil.  Ankara Almanya’da okul açma girişimiyle ilgili görüşmeleri altı aydır sürdürüyor. Türkiye’nin bu girişimine özellikle sağ eğilimli Alman siyasetçiler tepki gösteriyor.

Ancak Alman hükümetinin başka bir ülke ile eğitim ve okul hakkında anlaşma imzalamak için görüşmeler gerçekleştirmesi olağanüstü bir durum değil. Çünkü Almanya’nın hali hazırda ülke dışında 140 okulu aktif olarak faliyet gösteriyor. Öğrenciler bu okullarda uluslararası ve bulundukları ülkenin diplomalarını elde etme şansına sahip oluyor.

Buna karşılık olarak başka devletler de, aynı şekilde Almanya'da okullar açıp,  eğitim faaliyetinde bulunabiliyor. Bu bağlamda bir değerlendirme yapmak gerekirse, Almanya'nın yirmiden fazla ülke ile karşılıklı olarak imzaladığı eğitim anlaşmalarını göz önünde bulundurmalıyız. Söz konusu okullar özellikle ailesi sık sık yer değiştirmek zorunda olan diplomat çocuklarının düzenli bir eğitim alabilmesi açısından önem arz ediyor.

Çok sayıda Türk vatandaşının bulunduğu Almanya’da, Alman politikacıların Türk okullarına tepki göstermesi ülkede yaşayan Türkler tarafından da tepkiyle karşılanıyor. Almanya’nın eğitim faliyetleri uluslarası çapta sürerken, Türk okullarının ülkede istenmemesi çifte standardı gözler önüne seriyor.

‘’ERDOĞAN OKULLARINI İSTEMİYORUZ’’

Türkiye’nin söz konusu girişimine en sert tepkiyi gösteren politikası Başbakan Angela Merkel’ın koalisyon ortağı Hristiyan Sosyal Birlik Partisi'nin (CSU) Genel Sekreteri Markus Blume oldu. Blume, bir alman gazetesine yaptığı açıklamada, “Biz Erdoğan okullarını Almanya’da istemiyoruz.” diyerek tepkisini dile getirdi.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Almanya'da açılacak Türk okulları ile ilgili olarak, "Bunlar asla bizim değerlerimizle bağdaşmayan şeylerin öğretildiği yerler olmayacak" ifadelerini kullanırken Türk asıllı Sol Parti Milletvekili ve Türk-Alman Parlamenterler Grubu Başkanı Sevim Dağdelen ise, Alman hükümetinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile kendi özel okullarını Almanya'da açabilmesi için müzakerelerde bulunmasını tam bir 'felaket' olarak değerlendirdi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN MERKEL İLE GÖRÜŞECEK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 19 Ocak’ta Berlin Konferansı'na katılmak üzere Almanya’ya gideceği ve Almanya Şansölyesi Angela Merkel ile görüşeceği biliniyor. Türkiye'nin girişimleri sonrasında Libya'da varılan ateşkes konferansın ana gündem maddesini oluştururken, iki liderin ‘Türk okulları’ meselesini de görüşeceği tahmin ediliyor.