Almanya'daki Türk göçmenler seçimleri nasıl etkileyecek?

Almanya federal seçimlerine çok az kaldı. Merkel sonrası ülkeyi kimin yöneteceğine dair merak büyüyor. Uzmanlar, göçmen kökenli vatandaşların oyunun belirleyici olduğunu kaydediyor.

Almanya'da 26 Eylül’de yapılması planlanan başkanlık seçimlerine oldukça kısa bir süre kaldı. Merkel sayfası tamamen kapandığında, ülkeyi yönetecek yeni ismin kim olacağı oldukça önemli.

Bu nedenle seçim dönemi ülkede yaşanan her türlü gelişmeyi, Avrupa başta olmak üzere birçok ülke yakından takip ediyor. 

ALMANYA SEÇİMLERİ NEDEN ÖNEMLİ?

Önümüzdeki ay gerçekleşecek seçimler, marjinal parti olarak görülen Yeşiller’in akıbetini ve Avrupa Birliği’nin geleceğini belirleyecek. Almanya’nın Avrupa Birliği’nin (AB) en güçlü ekonomisine sahip olması birlik içindeki etkisini arttıran en önemli husus. Almanya’da kurulacak yeni hükümet, Berlin’in bundan sonraki AB politikası için belirleyici olacak. 

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Çin, Rusya ve Türkiye’de birlik dışında olmasına rağmen Almanya’daki seçimleri yakından takip eden ülkeler arasında yer alıyor. ABD, Washington’la yakın ilişkilere sahip Yeşiller’in başarılı olmasını isterken, Rusya ise Atlantik ötesine eleştirel tutum sergiyen Sol Parti ve SPD’nin iktidara gelmesini arzu ediyor. 

Türkiye ise Angela Merkel’in partisi CDU’nun koalisyonun büyük ortağı olarak kalmasını temenni ediyor. Aksi durumda Almanya’nın Türkiye politikasında büyük değişiklikler olması muhtemel. Peki, anketler ne diyor? 

Kısa süre önce Almanya’da meydana gelen sel felaketi ve göçmenler seçimleri nasıl etkileyecek?

GÖÇMENLERİN ETKİSİ BÜYÜK

Almanya’da seçimlere etki edecek 6.3 milyondan fazla göçmen kökenli vatandaş yaşıyor. Uzmanlar, göçmenlerin desteğini alacak partinin şansının oldukça yüksek olduğunu kaydediyor. Ekonomi Araştırma Enstitüsü (DIW) tarafından seçimlerle ilgili yapılan bir değerlendirmede, ülkedeki köklü partilerin göçmen kökenli seçmenlerin desteğini almak için yeterli ölçüde çaba sarf etmediği belirtiliyor. 

Almanya siyasetin yükselen gücü olarak gösterilen Yeşiller Partisi’nin başkan adayı Annalena Baerboc, Türk göçüne dair önemli açıklamalarda bulundu. Baerbock, Türkiye’den göçün Almanya tarihinin başarı hikayelerinden biri olduğunu vurgulayarak müfredata dahil edilmesini talep etti.

Baerbock, ayrıca Türkiye'den gelen ve "misafir işçi" olarak nitelenen insanlar ile ailelerinin Almanya'nın batısında yaşayan toplumu ekonomik, kültürel, sosyal ve siyasal açıdan büyük ölçüde etkilediği ve biçimlendirdiğini söyledi. Yeşiller’in tarihlerinde ilk kez gösterdiği başbakan adayı olma özelliğine de sahip olan Baerbock, "Türkiye'den göç aynı zamanda Almanya tarihinin başarı hikayelerinden biridir" diyerek o zaman gelen "misafir işçilerin" yaşam boyu sundukları katkının onurlandırılmadığını savundu. 

Uzmanlar, şu anda anketlerde ikinci güç olarak görülen Yeşiller’in, Türk kökenli göçmenlerin oyunu almasıyla birinci parti olabileceğini kaydediyor. 

SEL FELAKETİ SEÇİMLERİ ETKİLER Mİ?

Almanya, geçtiğimiz günlerde son yılların en büyük sel felaketini yaşadı. Hükümet ise 400 milyon euroluk bir acil yardım paketi hazırladığını açıkladı. Seçim öncesi ülkede yaşanan bu sel felaketinin, seçimlere nasıl yansıyacağı ise merak konusu oldu.

Der Spiegel'in kamuoyu araştırma kuruluşu Civey, bu konuya ilişkin kapsamlı bir araştırma yaptı. Elde edilen sonuçlarına göre henüz krizin bir kazananı yok. Ancak iklim kriziyle mücadelede Yeşiller'in adayı Baerbock, en yetkin kişi olarak nitelendirildi.