Almanya’da Olaf aşı zorunluluğuna destek veriyor

Almanya’da Başbakanlık koltuğunu Angela Merkel’den devralması beklenen Olaf Scholz, aşı zorunluluğunun Federal Meclis’te onaylanmasından yana olduğunu ifade etti.

Almanya’da Başbakanlık koltuğuna oturması beklenen Olaf Scholz, aşı zorunluluğunun Federal Meclis’te oylanmasından yana olduğunu ve aşıların zorunlu kılınması yönündeki öneriyi destekleyeceğini belirtti.

Ancak Scholz, milletvekillerinin grup kararı olmaksızın kendi kararları doğrultusunda oy kullanması gerektiğini söyledi.

Almanya’da son zamanlarda koronavirüs vakaları yükselişe geçerken, bazı bölgelerde hastane kapasite sınırına gelmiş durumda. Bunun üzerine Alman hükümeti, koronavirüs tedbirlerinin yeniden sertleştirilmesi için çalışmalarına hız verdi. Başbakan Merkel, salgındaki son durumu çevrim içi bir toplantıda eyalet başbakanlarıyla ele aldı.

Söz konusu toplantıda, SDP, FDP ve Yeşiller arasında kurulacak koalisyon hükümetinde Başbakanlık görevine gelecek Olaf Scholz da katılım gösterdi.

Konferans sonrası açıklamalarda bulunan Scholz, “Önümüzdeki yıl Şubat ya da Mart başında yürürlüğe girecek olan genel aşı yönetmeliği ile ilgili Alman Federal Meclisi üyelerinin vicdanlarına göre karar vermesinin önünü açacağız ve ben de bu yasanın geçmesi yönünde oy kullanacağım” dedi.