Almanya Federal Meclis Başkanlığı: "AfD, en fazla bağış yapılan parti oldu"

Almanya'da neo-Nazi Almanya için Alternatif Partisi'nin (AfD) anketlerde oy oranı yüzde 22'ye yükselmişti. AfD, bu yılın ilk yarısında en çok bağış yapılan parti oldu.

Kamuoyu araştırmasına göre, son aylarda hızla oyu artan sağ popülist Almanya için Alternatif (AfD) Partisi'nin parti bağışlarında da hızla yükselme eğiliminde olduğu görüldü.

Almanya Federal Meclis Başkanlığı'nın verilerine göre; AfD bu yılın ilk yarısında 265 bin avro ile en fazla bağış alan parti oldu.

AfD'yi 216 bin avro ile ana muhalefet Hıristiyan Birlik Partisi (CDU) izledi. AfD ve CDU'nun ardından ise koalisyon ortakları Hür Demokrat Parti (FDP), Yeşiller ve Sosyal Demokrat Parti (SDP) geldi.

Buna göre; FDP, 2023 yılının ilk 6 ayında 207 bin avro, Yeşiller 201 bin avro ve SDP 105 bin avro bağış topladı.

Hıristiyan Sosyal Birlik (CSU) partisine yılın ilk yarısında bağış yapılmazken Sol Parti (Die Linke) şirket ve kuruluşlardan bağış kabul etmiyor.

50 bin avronun üzerindeki bağışlar büyük bağış sayılıyor ve en kısa süre içinde Federal Meclis Başkanlığı'ına bildirilmesi gerekiyor.

Bu tutarın altındaki bağışlar yıl sonunda Federal Meclis Başkanlığı'na bildiriliyor, dolayısıyla yukarıdaki verilerin içinde 50 bin avrodan az bağışlar yer almıyor.