Eylemciler Stuttgart kentinde polisle çatıştı

Almanya'nın Stuttgart kentinde polisin uyuşturucu denetiminin ardından toplanan eylemciler, mağazalara saldırdı, polisle çatıştı. Almanya sokakları savaşa alanına döndü.

Almanya'nın Stuttgart kenti hafta sonu polis tarafından yürütülen uyuşturucu kontrolünün ardından çok sayıda kişinin gece yarısı toplanarak Schloss Meydanı’na doğru yürüdü.

Stuttgart polisinden yapılan açıklamada, kalabalığın yan caddelere gruplar halinde dağıldığı belirtildi. Grupların polis memurlarına ve polis araçlarına taş ve sopalarla saldırdığı kaydedildi. Açıklamada, olaylar sırasında kaldırım taşlarının sökülerek polise atıldığı aktarıldı.

Çok sayıda mağazanın camlarının kırıldığı belirtilen açıklamada, yağmalamaların da yaşandığı ifade edildi. Olaylarda çok sayıda polisin yaralandığı, 20’nin üstünde kişinin gözaltına alındığı bilgisi paylaşılırken, olaylar sabah saatlerinde çevre bölgelerden Stuttgart’a sevk edilen 200'den fazla polisin de yardımıyla kontrol altına alındı.

Yerel basının haberlerine göre, yaklaşık 500 kişinin katıldığı olaylar sırasında bir polis sözcüsü "Durum tamamen kontrolden çıktı" ifadesini kullandı.