Almanya’da SDP, Yeşiller ve FDP koalisyon hükümeti kurulması için anlaştı

Almanya’da yaklaşık iki aydır devam eden koalisyon görüşmeleri sonuçlanmak üzere. Sosyal Demokrat Parti (SDP), Yeşiller ve Hür Demokrat Parti (FDP), koalisyon hükümeti kurulması için anlaşmaya vardı.

Koalisyon hükümetinin Başbakan adayı Olaf Scholz ve partilerin genel başkanları, düzenlenen basın toplantısında konuştu. Liderler, koalisyon protokolünü kamuoyu ile paylaştı.

Scholz, koalisyona katılacak partilere üye delegelerin 10 gün içinde ortak hükümet programına onay vereceklerini belirtti.

SDP’nin Başbakan adayı ve diğer üyeler, yeni hükümetin öncelikleri konusunda önemli konulara değindi. Buna göre, özellikle hastalanma riski fazla olan kişilerin bulunduğu yerlere girip çıkanlara koronavirüs aşısı olma zorunluluğu getirilecek.

Scholz, Avrupa’nın egemenliğine önem vereceklerini söylerken, aynı zamanda Fransa ile dostluk ve ABD ile ortaklığın izleyecekleri dış politikanın ana hatlarını oluşturacağı yönünde sinyaller verdi.

Yeşiller Parti Eş-Başkanı temsilcisi Robert Habeck ise 2015 yılında imzalanan Paris İklim Sözleşmesi taahhütlerine uyulması için gerekli adımların atılacağını ifade etti.

Daha önce basına yansıyan haberlerde, üç partinin eğlence amaçlı esrar satışını ve kullanımını yasal hale getirme üzerinde anlaştığı belirtilmişti.

Alman medyasında yer alan ve bir sağlık kurulunun raporuna dayandırılan haberlere göre üç parti, ‘lisanslı mağazalarda, yetişkinlere yönelik tüketim amacıyla esrar satışını ve kullanımını yasal hale getirmeyi” hedefliyor.  

Koalisyon kurulurken varılan anlaşmaya göre maliye, adalet, ulaştırma ve eğitim bakanlıkları Hür Demokrat Parti’den; dışişleri, ekonomi, çevre, aile ve tarımdan sorumlu bakanlar ise Yeşiller Partisi’nden seçilecek.