Almanya’da koalisyon protokolü açıklanıyor

Almanya’da hükümet kurmak için müzakerelerde bulunan Sosyal Demokrat Parti, Yeşiller ve Hür Demokrat Parti koalisyon protokolünün açıklanacağını belirtildi.

Alman Haber Ajansı (DPA) tarafından yapılan haberde, koalisyon görüşmelerine devam eden Sosyal Demokrat Parti (SDP), Yeşiller ve Hür Demokrat Parti (FDP) temsilcilerinin son kez bir araya geleceği kaydedildi.

Haberde, toplantıdan sonra partilerin genel başkanları ile Başbakan adayı Olaf Scholz’un yerel saatle 15.00’te mutabakata varılan koalisyon protokolünü kamuoyuna açıklayacakları belirtildi.

Böylelikle 26 Eylül’de gerçekleştirilen genel seçimlerin ardından partilerin kırmızı-sarı-yeşil renklerinden dolayı kamuoyunda “trafik lambası koalisyonu” olarak isimlendirilen yeni hükümetin kurulmasına çok yaklaşıldı.

SDP, Yeşiller ve FDP arasındaki görüşmeler Eylül ayının sonunda başlamış, 21 Ekim’de de hazırlanan ortak metin temelinde doğrudan koalisyon görüşmelerine geçileceği duyurulmuştu. Ayrıca Aralık ayının ikinci haftası ise yeni kabinenin açıklanmasının amaçlandığı belirtilmişti.

Partilerin üzerinde anlaştığı koalisyon protokolüne Yeşiller’den 120 bin üyenin onay vermesi gerekirken, FDP ve SDP ise protokolü delegelerin oyuna sunmaya hazırlanıyor.

Sürecin 5 Aralık’a kadar tamamlanması hedeflenirken; şu anda Maliye Bakanı olan SDP’li Olaf Scholz’un, 5-12 Aralık’ta Federal Meclis’te Başbakan seçilmesi bekleniyor.