Almanya göçmen doktorları göreve çağırdı

Dünyanın pek çok noktasında uzun yıllardır süregelen iç savaşlardan ötürü bulundukları yerleri terk etmek zorunda kalan yüz binlerce insan, son 20 yıldır AB refahına erişmek için Avrupa’nın sınır kapılarını zorluyordu. AB sınır kapılarını göçmenlere kapatmasına rağmen, bugün Covid-19 salgınından ötürü mülteci doktorlara muhtaç durumda. İlk olarak Almanya mülteci doktorları göreve çağırdı. Peki ilerleyen süreçte neler olur?  

Covid-19 ilk olarak Çin’de çıkmasına rağmen kısa sürede tüm dünya geneline yayıldı. Virüsün Wuhan’da ortaya çıktığı ve 50 binden fazla insanı etkisi altına aldığı dönemde Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Çin’i virüsün merkez üssü olarak tanımladı. Fakat kısa sürede yeni tip koronavirüsün Avrupa’da yayılması ve vakasının 250 bini geçmesiyle DSÖ, virüsün merkez üssünün Avrupa olduğunu belirtti.  
 
Yeni tip koronavirüsün 550 milyonluk Avrupa’da 250 bin kişiye bulaşmasıyla, Avrupa devletleri arasındaki ilişkilerde gerginlik yaşanmaya başladı. Avrupa Birliği’nin (AB) bir getiri olan serbest dolaşım askıya alındı ve ülkeler birbiri ardına sınırları kapatma kararı aldı.  


 
GÖÇMEN KRİZİ VE AB 
 
Dünyaya kapalı bir şekilde Avrupa’da refah toplumu oluşturan ülkeler, dünyanın pek çok noktasında süregelen iç savaşlardan ötürü bulundukları yerleri terk etmek zorunda kalan milyonlarca insanın uğrak noktası oldu. Binlerce insan AB’ye akın ederken, Avrupa ülkeleri göçmen krizinden kurtulmak için onlarca prosedür uygulamaya koydu.  

Mültecileri AB’den uzak tutmaya çalışan, çevre ülkeleri ve birlik içindeki ülkeleri para karşılığında mülteci kamplarına çevirdi. Bulgaristan ve Yunanistan’a mültecileri barındırması için milyarlarca Euro teklif eden AB, bu hamlesiyle birlik içerisindeki krizi derinleştirdi.   
 
Son olarak Türkiye’ye mülteciler konusunda taahhüt etriklerini yerine getirmeyen AB, Türkiye’nin sert hamlesi ile karşı karşıya kaldı. Mülteciler için Türkiye’ye arka bahçe olarak görmeye başlayan ve kriz bölgelerindeki insanlık dramına göz yuman AB, Ankara’nın açık kapı politikasına geçmesiyle tökezledi. Birbiri ardına dostane ilişkiler üzerine açıklamalar yapan AB, Türkiye’nin kararlığıyla karşılaştı.  

İSTENMEYEN MÜLTECİLERE MUHTAÇ KALDILAR 
 
Yaşlı nüfuslarına ve çalışan insanlara ihtiyaçları olmasına rağmen binlerce insana kapılarını kapatan AB, bugün mültecilere muhtaç kalmış durumda. Bir üretim ve hizmet üssü olan AB’nin çalışan nüfusa ihtiyacı olduğu biliniyor. Zira düşük seviyelerdeki doğurganlık oranı ve çalışmayan yaşlı nüfusun fazla olması, 2030-2040 yıllarda AB’deki üretim çarklarını durduracağı biliniyor.  

Son dönemde ortaya çıkan Covid-19 virüsü, AB’deki üretim çarklarının 2040 yılından önce duracağını gösterdi. Zira Avrupa’daki yaşlı nüfusun çoğunluğu virüsten ötürü ölümle cebelleşiyor. Dolayısıyla kalifiyeli veya kalifiyesiz tüm mülteciler AB’de can simidi olarak görülmeye başlandı.  
 
ALMANYA DOKTOR MÜLTECİLERİ GÖREVE ÇAĞIRDI 
 
Son olarak Almanya’da aşırı sağın güçlü olduğu Saksonya eyaletinde, çok sayıda göçmen doktor, Covid-19 salgınına karşı şimdi “can simidi” olarak görülmeye başlandı. Göçmen karşıtı aşırı sağcı Almanya için Alternatif Partisi'nin (AfD) adeta "kalesi" olarak bilinen Saksonya eyaletindeki Tabipler Birliği, daha önce gerekli lisansları olmadığı için çalıştırılmayan göçmen doktorları ilan vererek göreve çağırdı.

 

Sosyal paylaşım sitesi Facebook üzerinden yapılan çağrıda, “Çalışmak için lisansı olmayan göçmen doktorlar, salgına karşı yardımcı olabilir.” denildi. Saksonya Tabipler Birliği, yapılan çağrıya şu ana kadar çalışma izniyle ilgili formalitelerin bitmesini bekleyen 300’ü aşkın gönüllü yabancı doktorun olumlu yanıt verdiğini söyledi. Açıklamaya yapılan yorumda Birlik bu kişilerin korona testi ve diğer destek faaliyetlerinde yardımcı olabileceğini belirtti. 

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in 2015 yılında 1 milyon göçmene ülkenin kapılarını açma kararını adından Saksonya’da aşırı sağın oyları ciddi bir şekilde artış göstermişti. Almanya’da salı günü itibarıyla 30 bini aşkın vaka görülürken, 149 kişi hayatını kaybetti.