Salgın iktidara güveni azalttı

Almanya’da yapılan bir anket sonucunda ortaya çıkan veriler, ülke Başbakanı Angela Merkel’e olan güvensizliği gözler önüne serdi. Sonuçlar, halkın büyük çoğunluğunun Merkel’in, “Aşı olmak isteyen herkesin yaz sonuna kadar aşı olacak” sözüne inanmadığını ortaya çıkardı.

Piyasa Araştırma Enstitüsü olan YouGov’un gerçekleştirdiği kamuoyu araştırmasında, Angela Merkel’in aşı konusunda verdiği sözü yerine getiremeyeceği görüşü ortaya çıktı. YouGov’un çalışmasına göre, Alman halkının yüzde 63’ü aşı konusunda verilen sözlerin yerine getirilemeyeceğine inanıyor. Halkın yüzde 23’ü verilen sözlerin tutulacağına inanırken, yüzde 14’lük kesim ise fikir beyan etmek istemiyor.

MİLLETVEKİLLERİ DE GÜVENMİYOR

Öte yandan yapılan araştırmada Almanya Başbakanı Merkel’e yönelik olan güvensizliğin sadece halk tabanında olmadığı da ortaya çıktı. Zira Hristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) partilerinin üyelerinin de Merkel’e güven duymadığı görüldü. CDU/CSU üyeleri arasında yapılan araştırmada, Merkel’in aşı sözlerine inanmayanların oranının yüzde 53 civarında olduğu tespit edildi.

Geçtiğimiz yıl aralık ayından bugüne, Almanya’da 14 milyon 371 bin 864 kişi aşılanabildi.