Almanya’da Schröder’in yaptırım listesine alınması isteniyor

Almanya’da Hür Demokrat Parti (FDP), Yeşiller ve Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partili siyasetçiler, eski Başbakan Gerhard Schröder’in yaptırım listesine alınması talebinde bulundu.

Almanya’da Hür Demokrat Parti (FDP), Yeşiller ve Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partili siyasetçiler, eski Başbakan Gerhard Schröder’e yaptırım uygulanması talebinde bulundu.

CDU’nun dış siyasetten sorumlu Federal Milletvekili Roderich Kiesewetter, yaptırımdan yana olduğunu belirtirken, “Schröder’in hala Putin ve Rusya ile arasına mesafe koymaması, onların ne kadar yakından hizmetinde olduğunu gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Kiesewetter, “O nedenle, Putin’in kliğini hedef alan bir yaptırımın yanında olmak gerekir. Schröder de buna dahil” dedi.

Avrupa Parlamentosu’nun Yeşiller partili üyesi Reinhard Bütikofer ise Schröder ve “Putin’in satın aldığı” diğer Avrupalı siyasetçilere yaptırım uygulanıp uygulanmayacağının incelenmesi gerektiğini söyledi.

Handeslblatt’a konuşan Bütikofer, Schröder’in eski başbakan olarak aldığı emeklilik maaşının geri alınması ve üyesi olduğu Sosyal Demokrat Parti’den (SDP) ihraç edilmesi gerektiğini ifade etti.

SDP Eşbaşkanı Sakia Esken, Schröder’den yaklaşık 60 yıldır üyesi olduğu SDP’den ayrılmasını istemiş ve daha sonrasında eski başbakan hakkında partiden ihraç edilmesiyle sonuçlanabilecek bir inceleme süreci başlatılmıştı.

Federal Meclis Başkan Yardımcısı Wolfgang Kubicki ise Almanya’nın hayatta olan iki eski başbakanı Gerhard Schröder ve Angela Merkel’in Federal Meclis’teki bürolarını tartışmaya açarak, “Başbakanların görev dönemi sonrası açık olan bürolarında on yıllar boyunca personel istihdam edilmesiyle ilgili bir prensip tartışması yapılmasını zaruri görüyorum” ifadelerini kullandı.

Yeşiller Partisi Milletvekili Irene Mihalic, Federal Meclis Bütçe Komisyonu’nun, eski başbakanların ayrıcalıklarının kesintiye uğratılmasını incelemeye aldığını dile getirdi. Mihalic, “Bu reform böylelikle eski başbakan Gerhard Schröder’i de kapsayacak” ifadelerini kullandı.