Almanya, darbe şüphelilerinin sansasyonel eylem planını ortaya çıkardı

Almanya'da darbe planı yaptıkları iddiasıyla Aralık 2022'de operasyonla yakalanan "İmparatorluk Vatandaşları"nın (Reichsbürger), meclis oturumu esnasında başbakan ve tüm bakanları alıkoyup televizyonda halka göstermeyi amaçladıkları iddia edildi.

Bild gazetesinin hükümet çevrelerine dayandırdığı haberde, darbe şüphelilerinin hazırladıkları sansasyonel eylem planı açığa çıktı.

Kendilerini "Alman İmparatorluğu Vatandaşı" olarak nitelendiren ve Prens Heinrich Reuss'un liderliğinde darbe planı yapmakla suçlanan zanlıların Federal Meclisi basarak başbakan ve bakanları alıkoyup bağlayarak televizyonda halka göstermeyi planladıkları öne sürüldü.

Aralık 2022'de düzenlenen operasyonla gözaltına alınan şüphelilerin bu eylemleriyle hükümet karşıtı çevrelerin "İmparatorluk Vatandaşlığına" geçişlerinin hızlandırılmasını amaçladıkları belirtildi.

İçişleri Bakanı Nancy Faeser, bu aşırılık yanlısı yapıyla ilgili tüm vatandaşlara da uyarıda bulundu.

Faeser, "Anayasanın tehlikeli düşmanlarına karşı demokrasimizi koruyan güçlü güvenlik teşkilatlarımız var. Bunu bugüne kadarki en büyük terör ağına yönelik soruşturma da gösteriyor. Militan yapıları tamamen teşhir edip yerle bir edene kadar bu zorlu yürüyüşü sürdüreceğiz" mesajını verdi.

Bu militanların demokrasiye, devlete ve toplumu savunan bireylere duydukları nefrette birleştiklerine dikkati çeken Faeser, şöyle konuştu:

"Karşımızda zararsız kaçıklar değil, darbe planlarıyla hareket eden ve çok sayıda silaha sahip tehlikeli aşırılık yanlıları var. Bu aşırılık yanlılarını sürekli olarak silahsızlandırmaya devam etmeliyiz. Bunun için silah yasasının acilen sıkılaştırılmasına ihtiyacımız var."

Federal Adalet Divanı, Prens Reuss'un savunma avukatının, sanığın fikirlerini "psikiyatrik bulgu anlamında salt delilik" olarak nitelendirdiğini aktardı.

Tutuklu sanıklardan 19'unun "terör örgütü üyesi" olmak, diğer 3'ünün ise "terör örgütünü desteklemek" suçlamasıyla yargılanacakları düşünülüyor.

REICHSBURGER NEDİR?

Kendilerini "Alman İmparatorluğu Vatandaşı (Reichsbürger)" olarak görenlerin sayısı iç istihbarat raporuna göre 23 bin civarında belirlendi.

2 bin 100 üyesi şiddet kullanmaya hazır grup, Almanya'yı meşru devlet olarak tanımadığını söylüyor. Üyelerden bazıları, monarşi altındaki Alman İmparatorluğu fikrine bağlıyken bazıları da Nazi taraftarı olduğu biliniyor. Bazı üyeler ise Almanya'nın hala askeri işgal altında olduğunu savunuyor.