Almanya ve Japonya 12 yaş üzeri çocukları aşılayacak

Koronavirüs pandemsine çare olacak aşılama çalışmaları tüm dünyada hız kazandı. Almanya ve Japonya'da aşı yaşı 12'ye kadar düştü.

Koronavirüs pandemisinde kontrollü normalleşme süreci aşılama işlemleriyle birlikte yürütülmeye devam ediyor. Aşı programında sıra gittikçe alt yaş gruplarına geliyor. Almanya’da hükümeti bu kapsamda yaptığı son açıklamasında, 7 Haziran itibariyle 12 yaş üstü herkesin aşılanacağını açıkladı.

Aşılamanın zorunlu olmadığını belirten Şansölye Merkel, aşıların eyaletler tarafından yapılacağını, okulların tam zamanlı olarak açık kalabilmesi için çocukların da aşılanmasının önemli olduğunu kaydetti.

Aşı Zirvesi sonrası düzenlenen basın toplantısında konuşan Berlin Eyalet Başbakanı Michael Müller ise, çocukların ve gençlerin aşılanması için özel bir kampanya yapılmayacağını ifade etti.

ABD'nin geçtiğimiz günlerde BioNTech/Pfizer aşısının 12-15 yaş grubuna uygulanmasına onay vermesinin ardından Avrupa İlaç Ajansı‘nın da 12-15 yaş aralığı için aşı kararını cuma günü vermesi bekleniyor.

JAPONYA’DA DA 12 YAŞ ÜZERİ AŞILANIYOR

Japonya’da da 16 yaş üzeri aşılama uygulaması devam ederken Sağlık Bakanı Tamura Norihisa, aşılamanın 12 yaş sınırına kadar düşürüldüğünü açıkladı.

Japonya ABD'li ilaç üreticisi Pfizer'a ait koronavirüs aşısını kullanıyor.