Almanya’da AstraZeneca aşısı ölümlere sebep oldu

Son zamanlarda gösterdiği yan etkiler ve yaşanan ölüm vakaları ile gündemde olan Oxford-AstraZeneca aşısı ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Almanya’da Paul Ehrlich Enstitüsü, aşıyı yaptıran dokuz kişinin hayatını yitirdiğini bildirdi.

Dünyada koronavirüs sebebiyle birçok insan hayatını kaybederken, salgını durdurmak amacıyla geliştirilen aşılar ile ilgili çarpıcı iddialar sürüyor. Oxford ve AstraZeneca’nın birlikte geliştirdiği aşının kanda pıhttılaşmaya yol açması sebebiyle birçok ülke aşı kullanımını durdurmuştu.

 AstraZeneca aşısı ile ilgili Avrupa İlaç Ajansı (EMA) ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), yaşanan olaylar ile aşı arasında herhangi bir bağlantı olmadığı yönünde açıklamalarda bulunmuşlardı. Bu açıklamaların ardından Almanya’da dikkat çekici bir veri açıklandı.

Almanya’da koronavirüs ile ilgili kapsamlı araştırmalar yapan Paul Ehrlich Enstitüsü (PEI), AstraZeneca aşısının sebep olduğu yan etkileri gözlemlemeye başladı. Yapılan araştırmalarda, AstraZeneca aşısı uygulanan 31 kişinin beyin damarlarında kan pıhtılaşması olduğu tespit edildi. Bu kişilerden yalnızca ikisinin erkek, geri kalan 29 kişinin ise kadın olduğu duyuruldu.

Erkeklerden birinin 36, diğerinin ise 57 yaşında olduğu belirtilirken, kadınların yaş aralığının 20 ile 63 arasında değiştiği açıklandı. Yan etkinin görüldüğü kişilerden 9’unun ise yaşamını yitirdiği belirtildi.

Almanya’da şu ana dek 2.7 milyon kişinin AstraZeneca aşısının ilk dozunu yaptırdığı ifade edildi. İkinci dozu yaptıran ise 800 kişi bulunuyor. Ayrıca başkent Berlin’de bulunan Charite ve Vivantes hastanelerinde 55 yaşın altındaki kadınlarda AstraZeneca aşısının kullanılmayacağı bildirildi.